«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը՝ միանալով COVID-2019 համաճարակի դեմ մղվող պայքարին, դրամահավաք է նախաձեռնում։ Այդ մասին ասվում է հիմնադրամի հայտարարության մեջ։
«Ինչպես հայտնի է՝ ճգնաժամերի ընթացքում համայն աշխարհի հայությունը միշտ համախմբվել է մեկ նպատակի շուրջ՝ օգնելու միմյանց և իրենց հայրենիքին։ Վարակի էքսպոնենտալ աճի հնարավորությամբ պայմանավորված՝ առողջապահության ոլորտին անհրաժեշտ է համայն հայության աջակցությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիմնադրամը ստացված ամբողջ գումարը կուղղի առողջապահության ոլորտին անհրաժեշտ բժշկական պարագաների տրամադրմանը, ինչպես նաև այն ընտանիքներին, որոնք ստեղծված իրավիճակին դիմակայելու կարիք ունեն։
Գործում է դրամահավաքի առցանց հարթակ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 19-ի առավոտվա դրությամբ երկրում վարակի 115 հաստատված դեպք կա, մեկն առողջացել է:

Всеармянский фонд «Айастан» присоединяется к борьбе с эпидемией коронавируса COVID-19 и начинает сбор средств. Об этом говорится в заявлении фонда.
«С распространением новой эпидемии коронавируса COVID-19 международное сообщество объединяется и предпринимает соответствующие действия. Как известно, во время кризисов армяне всего мира всегда объединялись ради одной цели – помогать друг другу и своей Родине», – говорится в сообщении.
Отмечается, что правительство Армении и министерство здравоохранения предоставляют гражданам актуальную информацию как о текущей ситуации, так и о мерах, необходимых для предотвращения дальнейшего распространения инфекции.
«Наши медицинские работники, также рискуя своей жизнью, преданно и старательно помогают пациентам и способствуют предотвращению распространения инфекции.
В связи с экспоненциальным ростом инфекций сектор здравоохранения нуждается в поддержке всех армян. По этой причине Всеармянский фонд «Айастан» будет консолидировать полученные пожертвования, и все средства, собранные в ходе этой инициативы, пойдут на обеспечение медицинских принадлежностей, а также на оказание помощи нуждающимся семьям», – сообщает фонд.