ՀՀ նախկին վարչապետ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի պաշտոնաթող նախագահ Տիգրան Սարգսյանը նշանակվել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) վարչության նախագահի տեղակալ։ Այդ մասին ասվում է բանկի կայքէջում։
ԵԱԶԲ-ն ստեղծել է Ռուսաստանի և Ղազախստանի նախագահների նախաձեռնությամբ 2006-ին: Այն տարածաշրջանային զարգացման բանկ է, որին ադամակցում են նաև Հայաստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը:
Բանկի նպատակն է խթանել անդամ երկրներում ներդրումային ակտիվությունը, զարգացնել շուկայական տնտեսությունը, խթանել տնտեսական աճը և լուծել այլ տնտեսական խնդիրներ: Բանկի բաժնեհավաք կապիտալը կազմում է $7 մլրդ:
Տիգրան Սարգսյանը 1998 – 2008 թվականներին զբաղեցրել է Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնը։ 2008 – 2014 թվականներին եղել է ՀՀ վարչապետը։ 2014 – 2016 թվականներին եղել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը։ 2016-2019-ին եղել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահը։Համարվում է Հայաստանի բանկային համակարգի հիմնադիրների մեկը:

Заместителем председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР) назначен бывший премьер-министр Армении, экс-председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян. Об этом сообщается на сайте банка.
Евразийский банк развития (ЕАБР) является международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года. Уставный капитал ЕАБР составляет 7 млрд долларов.
Государствами-участниками банка являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан.
Тигран Саркисян родился 29 января 1960 года. С 1990 по 1995 год был депутатом Верховного Совета Республики Армения, председателем постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Верховного Совета Республики Армения, членом Президиума ВС. С 1995 по 1998 год занимал пост президента Ассоциации банков Армении.
С 1998 по 2008 год был председателем Центрального банка РА, с 2008 по 2014 год занимал пост премьера РА. С 2014 по 2016 год был чрезвычайным и полномочным послом РА в США. С 2016 по 2020 год занимал пост председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии.