Հայաստանում մարտի 24-ի երեկոյի դրությամբ կորոնավիրուսի 41 նոր դեպք է հաստատվել, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այսպիսով, վարակի դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել է 235-ի, որոնցից երկուսն առողջացել են:
Նրա խոսքով՝ նոր դեպքերից մեկը հայտնաբերվել է Կոտայքի մարզի արտադրական ձեռնարկություններից մեկում, ևս մեկը՝ Երևանի Էրեբունի համայնքում գտնվող արտադրական ձեռնարկություններից մեկում:
«Մեկ շաբաթով, նախնական տվյալներով, պետք է սահմանափակումներ կիրառենք: Մարտի 24-ից կարգելվի բոլոր տեսակի ռեստորանների ու սրճարանների գործունեությունը, բացառությամբ՝ առաքման ծառայությունների, որոշ շինաշխատնքներ կդադարցվեն, տեքստիլի որոշ արտադրություններ ու թեթև արդյունաբերական մի շարք ընկերությունների աշխատանքը՝ ևս: Մթերքայինները կաշխատեն սովորական ռեժիմով»,- նշել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ կթույլատրվի սննդամթերքի, խմիչքների արտադրությունը, ինչպես նաև ծխախոտի, սանիտարահիգիենիկ նշանակության ապարանքնատեսակների: Փաշինյանի խոսքով՝ դրանցից դուրս մյուս գործունեության տեսակները 1 շաբաթով կարգելվեն:
Փաշինյանը նշել է նաև, որ մարտի 24-ին սպասում են լավ լուրերի, քանի որ մեկուսացված քաղաքացիների մոտ լրանում է կարանտինի 14-րդ օրը, և նախադրյալներ կան, որ նրանց մեծ մասը բացասական թեստ կունենան:
Նրա խոսքով նաև՝ վարակվածներից 26-ը թոքաբորբ ունեն, բայց վիճակը վերահսկելի է: Պացիենտների մեծ մասը ջերմություն չունի:
Վարչապետը կոչ է արել մնալ տանն ու խուսափել բազմամարդ հավաքներից և վտանգավոր շփումներից:
Իր հերթին, առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ առաջին պացիենտի կնոջ թեստավորումը բացասական արդյունք է տվել:
«Վաղը թեստավորումը կկրկնենք և բացասական արդյունքի դեպքում, նրան դուրս կգրենք հիվանդանոցից»,- նշել է նա:

23 Март 2020 - 20:17 AMT
В Армении 23 марта выявлен 41 новый случай заражения коронавирусом. Об этом сообщил премьер-министр республики Никол Пашинян.
Таким образом, число случаев заболевания в стране достигло 235, двое пациентов вылечились, активных кейсов – 233. Пашинян отметил, что у 26 пациентов воспаление легких, у большинства нет даже температуры.
По словам премьера, масштабы и география инцидентов вызывают беспокойство. Есть случай заражения на производственном предприятии в Котайкской области, также выявлен случай на производственном предприятии в Ереване, в этот раз речь идет о предприятии в административном округе Эребуни.
Премьер отметил, что в связи с этим в республике будут предприняты более строгие меры карантина. С 24 марта на неделю будет запрещена деятельность всех типов ресторанов и кафе, за исключением служб доставки. Под запрет попадет также деятельность некоторых строительных предприятий, производств текстиля и ряда видов легкой промышленности.
Полный список приостанавливаемых видов деятельности будет опубликован утром 24 марта. Продмагазинов и произодства продуктов запрет не коснется, отметил премьер.