Ըստ միջազգային հետազոտական ինստիտուտների, որոնք վիճակագրական տվյալների հաշվառում են իրականացնում, 24 ժամում աշխարհում ավելի քան 40,000 մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով։
Այդպիսով, մարտի 24-ի առավոտվա դրությամբ հանրագումարում վարակվածների թիվը գերազանցել է 381,000-ը։ Մահացել է ավելի քան 16,500 մարդ, ապաքինվել՝ ավելի քան 101,000-ը։
Մահվան ելքով դեպքերի թվով առաջատարը շարունակում է մնալ Իտալիան։ Սակայն մարտի 24-ի դրությամբ մեկ օրվա կտրվածքով մահվան ելքով դեպքերն արդեն երկրորդ օրն է՝ նվազում են. մարտի 23-ին մահացել է 602 մարդ: Նվազում է նաև մեկ օրում վարակվածների քանակը։ Մահվան ելքով դեպքերի ընդհանուր թիվը երկրում կազմել է 6077։ Վարակվածների հանրագումարը 63,927 է։
Վարակվածների քանակով դեռևս առաջինը Չինաստանն է, որտեղից էլ սկսվել է վիրուսի տարածումը։ Երկրում վարակվածների 90 տոկոսն ապաքինվել է։ Այժմ հիվանդանոցներում մնացել է ընդամենը 4735 հիվանդ, տեղեկացնում է Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովը։ Ամբողջ երկրում գրանցվել է վարակման 81,171 դեպք, որից 73,159-ն ապաքինվել է։ Մահացել է 3277 մարդ։
ԱՄՆ-ն աշխարհում 3-րդ տեղում է COVID-19-ով վարակվածների թվում։ Ընդհանուր առմամբ, երկրում վարակման 46,450 դեպք կա, մահացել է 593 մարդ։
Կորոնավիրուսից մահացածների և վարակվածների հաստատված դեպքերի քանակով Իսպանիան երկրորդն է Եվրոպայում Իտալիայից հետո։ Մարտի 24-ի դրությամբ գրանցվել է վարակման 35,136 դեպք, մահացել է 2311 մարդ, ապաքինվել՝ 3355-ը։
Գերմանիայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 24 ժամում աճել է 4764-ով՝ հասնելով 29,056-ի։ Ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսի հետևանքներից աշխարհում 123 մարդ է մահացել։
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսից 860 մարդ է մահացել։ Վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 19,856-ի։
Բրիտանիայում վարակվածնրի քանակը գերազանցել է 6600-ը, 335 մարդ մահացել է։
Կուբայի իշխանություններն արգելում են քաղաքացիներին արտերկիր մեկնել։ Զսպելու համար կորոնավիրուսի տարածումը, երկրի իշխանությունները կարգադրել են 1 ամսով փակել դպրոցները։ Բացի այդ, օտարերկրացիներին արգելվել է մինչև մեկնումը դուրս գալ հյուրանոցից։ Ընդհանուր առմամբ` Կուբայում վարակման 40 դեպք է գրանցվել, որից մեկը՝ մահով։
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում, Օշում և մի քանի այլ շրջաններում մարտի 25-ից արտակարգ դրություն է հայտարարվում, որը կգործի մինչև ապրիլի 15-ը։ Այդ երկրում 42 վարակված կա։
Ըստ Հնդկաստանի առողջապահության և ընտանեկան բարգավաճման նախարարության, երկրում COVID-19-ով հիվանդության 511 դեպք է գրանցվել, ապաքինվել և դուրս է գրվել 37 մարդ, 10 մարդ մահացել է։

24 Март 2020 - 10:21 AMT
По данным международных исследовательских институтов, которые ведут подсчеты статистики, за сутки коронавирусом в мире заразились более 40,000 человек. Таким образом общее число зараженных утром 24 марта превысило 381,000. Скончались более 16,500 человек, выздоровели – более 101,000.
Лидером по числу жертв остается Италия. Однако число смертельных исходов за сутки в стране снижается второй день подряд: число жертв за 23 марта составило 602, также снижается число случаев заражения за сутки. Общее число летальных исходов составило здесь 6077. Всего заражены 63,927 человек.
По числу случаев заражения все еще лидирует Китай, откуда началось распространение вируса. Более 90% зараженных в стране выздоровели. Сейчас в больницах находятся всего 4735 человек, сообщает Национальная комиссия по здравоохранению КНР. К настоящему моменту всего на территории Китая зафиксирован 81,171 случай инфицирования (из них 73,159 человек выздоровели). Число жертв достигло отметки 3277.
США вышли на третье место в мире по числу зараженных COVID-19. Всего в стране 46,450 случаев заражения, число жертв достигло 593.
По числу жертв и выявленных случаев заражения Испания находится на втором месте в Европе после Италии. На 24 марта зафиксировано 35,136 случаев заражения, из них умерли 2311 человек, выздоровели – 3355.
Число инфицированных коронавирусом в Германии за сутки возросло на 4764 человек, достигнув 29,056. Всего в стране от последствий коронавируса умерли 123 человека.
Во Франции от коронавируса скончались 860 человек. Общее число зараженных достигло 19,856 человек.
В Британии общее число заболевших превысило 6600 человек, 335 человек скончались.
Власти Кубы запрещают согражданам выезд за границу. Чтобы сдержать распространение коронавируса, власти страны распорядились закрыть школы на 1 месяц. Кроме того, иностранцам запрещено покидать отели в ожидании полетов домой. Всего в Кубе выявлено 40 случаев, из которых 1 – с летальным исходом.
В Бишкеке, Оше и некоторых областях Киргизии с 25 марта вводится режим чрезвычайного положения. Он будет действовать до 15 апреля. В республике всего коронавирусом заражены 42 человека.
По данным министерства здравоохранения и семейного благополучия Индии, в стране отмечено 511 случаев заболевания COVID-19, выздоровели и выписаны из больниц 37 человек, 10 – умерли.