ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար մեկ շաբաթով խստացվել են սահմանափակումները, թույլատրվելու են միայն կենսական անհրաժեշտության կազմակերպությունների գործունեությունը, փողոց դուրս եկած քաղաքացիները պետք է պարտադիր անձնագիր ունենան, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Փողոց դուրս եկած քաղաքացիները պետք է հստակ բացատրություն ունենան, թե ուր են գնում, և այդ բացատրությունը պետք է տեղավորվի կենսական անհրաժեշտ տեղաշարժի տրամաբանության մեջ: Տեղաշարժի մեջ գտնվող բոլոր քաղաքացիները պետք է ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ և պարետատունը կսահմանի քաղաքացու կողմից ձևաթուղթ լրացնելու պարտադիր պայման»,- հայտարարել է վարչապետը:
Փաշինյանը նշել է, որ փակ են բոլոր ռեստորաններն ու սրճարանները, աշխատելու են խանութները, դեղատները բանկերը, սակայն կոչ է արել օգտվել օնլայն ծառայություններից: Բոլոր բանկերը, խանութները, դեղատներն առավոտյան ժամը 10-12-ը կսպասարկեն միայն 65+ քաղաքացիներին:
Նա հորդորել է 2 հոգուց ավելի խմբերով չհավաքվել, խստագույնս հետևել տանը մնալու հորդորին:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Հայաստանում մարտի 24-ի երեկոյի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվն ավելացել է 14-ով և հասել է 249-ի:

В целях предотвращения распространения коронавируса в Армении на неделю в стране ужесточены ограничения, разрешена деятельность только важных для жизнеобеспечения организаций, а граждане, вышедшие на улицы, обязательно должны иметь при себе паспорт. Об этом в своем обращении к гражданам страны заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Вышедшие на улицу граждане должны иметь четкое объяснение, куда они идут, и это объяснение должно вписываться в логику жизненно необходимых передвижений. Все граждане при выходе из дома должны иметь при себе документы, удостоверяющие личность», – заявил Пашинян.
Премьер отметил, что все рестораны и кафе закрыты, будут работать только продуктовые магазины, аптеки и банки, но призвал граждан пользоваться онлайн услугами. С 10:00 до 12:00 все банки, магазины и аптеки будут обслуживать граждан старше 65 лет.
Он также призвал не собираться в группы более двух человек и строго следовать призыву оставаться дома.
В Армении, по состоянию на 24 марта, выявлено 249 случаев коронавируса, из которых 4 пациента выздоровели, активных кейсов – 245. С 16 марта в стране объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.