ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում մամուլի ազատության սահմանափակումների մասով:
«Լիովին հասկանում եմ նոր օրենքի նպատակը՝ խուսափել խուճապից, ագրեսիայից և պայքարել COVID-19 պանդեմիայի ընթացքում կեղծ տեղեկատվության դեմ: Միաժամանակ, ԶԼՄ-ները պետք է որոշիչ դեր ունենան հանրությանը կարևոր տեղեկատվություն տրամադրելու և կեղծ լուրերի դեմ պայքարում», – ասվում է Դեզիրի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ օրենքը չպետք է խոչընդոտի լրագրողների աշխատանքը և պանդեմիայի մասին հաղորդելու նրանց հնարավորությունը:
«Միայն իշխանությունների տրամադրած տեղեկատվության հրապարակումը չափազանց խիստ միջոց է, որը սահմանափակում է լրատվամիջոցների ազատությունը և տեղեկատվության անհամաչափ մատչելիությունը», – ասել է նա:
ՀՀ-ում արտակարգ դրության պայմաններում կորոնավիրուսին վերաբերող տեղեկատվություն լրատվամիջոցները կարող են տրամադրել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին, պարետատանը հղումով՝ հակառակ դեպքում վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում: Մարտի 25-ին արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը հայտնել էր, որ ԶԼՄ-ի կողմից կառավարության որոշմամբ սահմանափակման կանոնները չկատարելու դեպքում որպես տուգանք սահմանվել է նվազագույն աշխատավարձի 100-300-ապատիկը: 500-1000-ապատիկի չափով տուգանք է նախատեսված այն դեպքում, երբ լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարգի խախտմամբ տուգանվելուց հետո չի հեռացնում հրապարակումը:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում 7 օրով գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում. առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 265-ի:

25 Март 2020 - 11:09 AMT
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы средств массовой информации Арлем Дезир 24 марта выразил обеспокоенность по поводу ограничений для СМИ в Армении, введенных на время чрезвычайного положения в стране для борьбы с дезинформацией, связанной с COVID-19.
«Я полностью понимаю цель нового закона – избежать паники, агрессии и бороться с дезинформацией во время пандемии COVID-19. В то же время СМИ должны сыграть решающую роль в предоставлении важной информации населению и противодействовать фейковым новостям в связи с пандемией», – отметил Дезир.
По его словам, закон не должен препятствовать работе журналистов и их возможности сообщать о пандемии.
«Публикация только информации, предоставленной властями, является довольно жесткой мерой, которая ограничит свободу СМИ и доступ к информации», – заявил он.
В Армении в условиях режима ЧП СМИ разрешено публиковать лишь информацию о распространении коронавируса из официальных источников. В противном случае СМИ могут привлечь к административной ответственности. Максимальный штраф за публикации, которые нарушают действующие во время чрезвычайного положения ограничения, был установлен в размере 300,000 драмов (около 600 долларов). Отказ от удаления запрещенной информации в течение 24 часов приведет к штрафу от 500,000 до 1 млн драмов (1000-2000 долларов).
С 16 марта в стране объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. В Армении общее число случаев коронавируса достигло 265, 16 из которых выздоровели.