Արցախը միանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի՝ գլոբալ հրադադարի ապահովման կոչին և վերահաստատում իր հավատարմությունն արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի լիակատար պահպանմանը։ Այդ մասին ասվում է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Այս կրիտիկական ժամանակաշրջանում ամբողջ մարդկության ջանքերը պետք է ուղղված լինեն նոր կորոնավիրուսի (COVID19) համավարակի հաղթահարմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես է եկել համաշխարհային զինադադարի կոչով․ նրա խոսքով՝ աշխարհը պետք է պայքարի մեկ ընդհանուր թշնամու՝ կորոնավիրուսի դեմ, որը խոցում է բոլորին, անկախ ազգությունից կամ դավանանքից։
Հայաստանը ևս իր լիակատար աջակցությունն է հայտնել աշխարհի տարբեր անկյուններում համաշխարհային զինադադար հաստատելու կոչին։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ արձագանքելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին:

Artsakh (Nagorno Karabakh) is joining the UN Secretary-General António Guterres in calling for a global ceasefire to support the bigger battle against Covid-19, the country’s Foreign Ministry said in a Statement.
Karabakh also reaffirmed its commitment to the full maintenance of the ceasefire in the Artsakh-Azerbaijan conflict zone.
“At this critical period, humanity's efforts should be directed to defeating the new coronavirus (COVID19) virus,” the statement said.
The number of confirmed coronavirus cases in Armenia has reached 265 as of Wednesday, March 25.
The country declared a 30-day state of emergency on March 16 and banned citizens of some 40 nations from entering the country.