ՀՀ-ում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող կորոնավիրուսով վարակված 2 պացիենտից մեկը՝ ԱՄՆ, մյուսը՝ ՀՀ քաղաքացի է։ Այս մասին Կառավարության նիստում հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հայտնել է, որ ԱՄՆ քաղաքացին այզգությամբ հայ չէ։ Երկուսն էլ 75-ից բարձր տարիքի մարդիկ են, ինտենսիվ թերապիա են ստանում:
Ըստ վարչապետի՝ այսուհետ աշխատելու են հյուրանոցների հետ՝ թեթև վիճակում գտնվող հիվանդներին այնտեղ տեղավորելու համար։
Նպատակը թե արտակարգ դրության պայմաններում հյուրանոցներին օգնելն է, թե հիվանդանոցային համակարգի ծանրաբեռնվածությունը թույլ չտալը։
Հայաստանում մարտի 26-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 290-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 25-ով: Ապաքինվել է 18 անձ, փաստացի բուժվում է 272-ը։

Один из зараженных коронавирусом в Армении пациентов, состояние которого оценивается как крайне тяжелое, является гражданином США. Об этом сообщил 26 марта на заседании правительства республики премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, в критическом состоянии находятся 2 пациента, второй – гражданин Армении. Обоим больше 75 лет, они находятся в отделении интенсивной терапии.
«В то же время, у нас уже есть 18 выздоровевших, а около ста граждан вышли из изоляции. Сегодня мы ждем новых подобных случаев», – добавил премьер.
Он отметил, что власти будут сотрудничать с гостиницами, туда будут отправлять пациентов, которые легко переносят заболевание.
В Армении, по состоянию на утро 26 марта, выявлено 290 случаев коронавируса, 18 человек выздоровели, активных кейсов – 272.