Գերժամանակակից և գերհզոր ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչների անձնակազմը սկսել է ինտենսիվ մարզումներն ու ուսումնական թռիչքները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Վերապատրաստումից վերադարձած հայ օդաչուներն ամենօրյա թռիչքներ են իրականացնում ՀՀ օդային տարածքում», – գրել է ՊՆ խոսնակը՝ տեսանյութ հրապարակելով։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի Զինված ուժերի համար նախատեսված ռուսական Սու-30ՍՄ կործանիչներն արդեն պատրաստ են:Ինքնաթիռները փորձարկումներ են անցել պատվիրատուին փոխանցվելուց առաջ: ՀՀ-ն առաջին անգամ է գնում նոր, ոչ թե օգտագործված մարտական օդուժ։ Պայմանագիրը նախատեսում է նաև օդաչուների նախապատրաստում։ Սու-30ՍՄ ներքին գինը կազմում է մոտ 1,5 մլրդ ռուբլի կամ $22,7 մլն։

В Армении экипажи сверхсовременных и сверхмощных истребителей Су-30СМ начали интенсивные тренировки и учебные полеты. Об этом сообщила пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян.
«Армянские летчики, вернувшиеся с переподготовки, ежедневно совершают полеты в воздушном пространстве Армении», – отметила она.
Первая партия российских истребителей Су-30СМ прибыла в Армению в декабре 2019 года. По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, это событие имеет поворотное значение в вопросе безопасности народа Республики Армения.