«Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցում կորոնավիրուսով վարակված 72-ամյա պացիենտ է մահացել, հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանը:
«72-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, ինչպես նաև երկկողմանի թոքաբորբ, պոլիօրգանային անբավարարություն, ռեսպիրատոր դիսթրես համախտանիշ, հիպերտոնիկ հիվանդություն և սրտի ռիթմի խանգարում։ Ցավոք, ուղեկցող հիվանդությունների պատճառով հնարավոր չի եղել փրկել վերջինիս կյանքը»,- գրել է նա։
Նիկողոսյանի խոսքով՝ պացիենտը մարտի 25-ից գտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում և վիճակը ծայրահեղ ծանր էր։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում 7 օրով գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում: Հայաստանում մարտի 26-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 290-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 25-ով: Ապաքինվել է 18 անձ, փաստացի բուժվում է 272-ը։

В Армении 26 марта зафиксирована первая смерть от последствий коронавирусной инфекции. Об этом сообщила пресс-секретарь Минздрава РА Алина Никогосян.
«Смерть была зарегистрирована в инфекционной клинической больнице «Норк». У 72-летнего пациента была коронавирусная болезнь, а также двусторонняя пневмония, полиорганная недостаточность, респираторный дистресс-синдром, гипертония и нарушение ритма сердца. К сожалению, из-за сопутствующих заболеваний его жизнь спасти не удалось», – отметила Никогосян.
По ее словам, с 25 марта пациент находился в отделении реанимации, и его состояние оценивалось как крайне тяжелое.
В Армении, по состоянию на утро 26 марта, выявлено 290 случаев коронавируса, 18 человек выздоровели, активных кейсов – 271.