Ռուանդայում կարանտինը խախտած և Նյաբարոնգո գետի մոտ ձկնորսության գնացած տեղացուն կակորդիլոսը կերել է, փոխանցում է National Geographic Russia-ն:
Նա այն հազվագյուտ մարդկանցից էր, ով չի գործակցել տեղական իշխանության հետ ու խախտել է կորոնավիրուսի պատճառով պարտադրված կարանտինը: Քաղաքացու անունն ու տարիքը չի հրապարկվում:
Աֆրիկայում մարդկանց վրա կոկորդիլոսների հարձակումները սովորական են, հարյուրավոր նման դեպքեր են գրանցվում՝ հատկապես փոքր համայնքներում: Հաճախ կենդանին մարդու վրա հարձակվելուց հետո մնացորդներ չի թողնում և դժվար է ասել, որ մարդն իրոք մահացել է կոկորդիլոսի հարձակման հետևանքով:
Ռուանդայում փակված են ձեռնարկությունները, արգելված է միջքաղաքային և միջմարզային երթևեկը: Տնից դուրս գալ կարելի է միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում: Ավելի վաղ, ըստ որոշ տվյալների, ոստիկանները փոխհրաձգության ժամանակ կարանտինը խախտած 2 քաղաքացու էին սպանել:
Աշխարհում կորոնավիրուսի պանդեմիա է, մոտ 12 մլն մարդ գտնվում են կարանտինում՝ վիրուսի տարածումը կախելու նպատակով:

27 Март 2020 - 17:25 AMT
В Руанде утром 25 марта на реке Нябаронго произошел трагический случай: местный житель нарушил условия карантина, предписывающего руандийцам оставаться дома, и отправился на рыбалку, где на него напал крокодил. Об этом сообщила Элис Кайиттеси, мэр акарере (района) Камоний в Южной провинции Руанды. Имя и возраст жертвы не сообщаются.
«Он нарушил правила карантина, став одним из очень немногих людей, которые не сотрудничают с властями, чтобы остановить вирус», – Элис Кайиттеси, пишет National Geographic.
Крокодилы довольно часто нападают на людей. В одной только Африке регулярно фиксируют несколько сотен таких случаев, от трети до половины смертельных, в зависимости от вида рептилии. Многие из них происходят в небольших общинах и широко не освещаются.
По официальным данным, в Руанде выявлен 41 случай заражения коронавирусом, летальных исходов не зафиксировано. Согласно сообщению министерства здравоохранения Руанды, все госпитализированные находятся в стабильном состоянии и изолированы от других пациентов.