Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Փարիզում և շրջակայքի հիվանդանոցներում վարակակիրների թիվը կհասնի հագեցվածության ամենաբարձր կետին, հայտնել է Ֆրանսիայի հոսպիտալների ֆեդերացիան, փոխանցում է Reuters-ը:
Փարիզի և արվարձանների հիվանդանոցներում են բուժվում Ֆրանսիայում կորոնավիրուսի մոտ 30,000 հաստատված դեպքերի մոտ քառորդ մասը, նրանցից 1300-ը ներկայումս ինտենսիվ խնամքի տակ են:
24-ից 48 ժամվա ընթացքում կսպառվի հիվանդանոցներում կորոնավիրուսով վարակակիրներ ընդունելու հնարավորությունը և անհրաժեշտություն կլինի պացիենտներին տեղափոխել այլ քաղաքներ և բնակավայրեր:
Աշխարհում կորոնավիրուսի պանդեմիա է: Միջազգայի հետազոտական ինստիտուտների տվյալով՝ կես միլիարդից ավելի մարդ է վարակվել: Ֆրանսիայում վարակակիրների թիվը հասել է մոտ 30,000-ի, վիրուսից մոտ 1700 մարդ է մահացել, 5000 հոգի կազդուրվել է:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում 7 օրով գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում: Հայաստանում մարտի 27-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 329-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 39-ով: Ապաքինվել է 28 անձ, մեկը մահացել է:

A spike in coronavirus patients means hospitals in and around Paris will reach saturation point within 48 hours, the head of the French Hospital Federation said on Friday, March 27, with the peak not expected until April, Reuters reports.
Paris and its suburbs now account for over a quarter of the 29,000 confirmed coronavirus infections in French hospitals, with almost 1,300 now in intensive care. The death toll nationwide as of Thursday evening stood at 1,696.
“We will clearly need help in the Ile-de-France (Greater Paris region) because what happened in the east is coming here,” Frederic Valletoux, the federation’s president told BFM TV.
He was referring to the Grand Est region, where the first major cluster took hold in France and where hospitals are already overwhelmed, with the army helping to transfer some critically ill patients to other cities.
“We will be at the limit of our capacities in 24 or 48 hours. We will need to show real solidarity between regions, hospitals and increase the numbers of patient transfers.”
Officials in the Paris area have been scrambling to find more intensive care beds, ventilators and medical staff and spread the load of patients across the capital and its wider suburbs.