Ֆրանսիայի նախկին նախագահներ Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Օլանդը իրենց հարգանքի խոսքն են հղել` կորոնավիրուսից մահացած հայտնի ֆրանսահայ քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դևեջյանի հիշատակին։
Սարկոզին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ հպարտ է, որ Դևեջյանը եղել է իր կողքին։
«Պատրիկ Դևեջյանը կրքոտ, ամբողջական, անկեղծ, նվիրված անձնավորություն էր: Նա այնպես էր զբաղվում քաղաքականությամբ, ինչպես ես եմ սիրում՝ զգացմունքներով և համոզմունքներով․․․ Ես հպարտ եմ, որ նա իմ կողքին է եղել: Ես իմ խորին վշտակցոթյունն եմ հայտնում նրա մերձավորներին»,- գրել է Նիկոլա Սարկոզին։
Ֆրանսիայի մեկ այլ պաշտոնաթող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը գրել է, որ Պատրիկ Դևեջյանը մարտիկ էր, որը խիզախորեն հաղթահարեց բազմաթիվ փորձություններ, սակայն հանդիպեց անտեսանելի մի հակառակորդի։
«Հարգանքի տուրք եմ մատուցում նրա և այս աղետի բոլոր զոհերի հիշատակին։ Այս պայքարը մեծ ազգային միասնություն է պահանջում», – նշել է նա։
Դևեջյանի մոտ կորոնավիրուս է ախտորոշվել, ինչի մասին նա ինքն էր տեղեկացրել Twitter-ի իր միկրոբլոգում։ Մարտի 29-ին հայտնի դարձավ նրա մահվան մասին։
Դևեջյանը մի քանի տարի կարևոր պաշտոններ է զբաղեցրել Ֆրանսիայի կառավարությունում: 2004-2005 թվականներին եղել է արդյունաբերության, իսկ 2008-2009-ը` տնտեսության վերականգնման նախարար: Նա եղել է նաև Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի անձնական փաստաբանը և մեկ այլ նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի ընկերը։ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում Սարկոզիի ընտրվելուց հետո Դևեջյանը նշանակվել է իշխող «Ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար:

French President Emmanuel Macron, ex-Presidents Nicolas Sarkozy and François Hollande have paid tribute to the memory of French-Armenian politician Patrick Devedjian who died from Covid-19 on Sunday, March 29 morning.
A close adviser of Sarkozy and former president of the Parisian administrative district Haut-de-Seine, Devedjian was the minister in charge of dealing with French recovery from the 2008 financial crisis. The 75-year-old first publicly announced he was suffering from symptoms of the novel coronavirus on Wednesday.
President Macron hailed the former minister as "a free spirit" and a committed politician who put his culture, his immense knowledge of the law and his passion for freedom at the service of the country
The statement from the Elysée said Devedjian "never forgot his origins, had Armenia at heart, deeply loved France, its culture, its imagination".
Former President Sarkozy hailed the late politician as "a passionate, sincere, committed man".
“I am proud to have had him by my side. I want to express my infinite sadness," Sarkozy said in a tweet.
Hollande said Devedjian had courageously overcome many hardships: "I salute his memory and that of all the victims of this scourge."
Mayor of Paris Anne Hidalgo, too, tweeted her "great sadness."
"I extend my condolences to his wife and family. I think of our Armenian friends who have lost a brother today."