Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը սատարում է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի նախաձեռնութանը, որը կոչ է արել գլոբալ հրադադար հաստատել մոլորակում, ինչը թույլ կտա հաղթահարել կորոնավիրուսի համաճարակը։
«Միանում եմ նրանց, ովքեր հավանություն են տվել այդ կոչին և հրավիրում բոլորին հետևել դրան՝ դադարեցնելով բոլոր ռազմական գործողությունները, միջանցքներ բացել հումանիտար օգնության համար, վերադառնալ դիվանագիտությանը»,- ասել է նա կիրակնօրյա քարոզում, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հռոմի պապը հույս է հայտնել, որ համընդհանուր հակազդեցությունը կորոնավիրուսի տարածմանը թույլ կտա մարդկանց կրկին իրենց զգալ «միասնական մարդկային ընտանիքի անդամ», իսկ առանձին ազգերի և հակամարտող կողմերի ղեկավարներին՝ հաղթահարել դիմակայությունը։
«Հակամարտությունները չի կարելի պատերազմով հանգուցալուծել։ Պետք է հաղթահարել անտագոնիզմն ու հակասությունները երկխոսության և խաղաղության կառուցողական որոնման միջոցով»,- ասել է Հռոմի պապը։
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես է եկել համաշխարհային զինադադարի կոչով․ նրա խոսքով՝ աշխարհը պետք է պայքարի մեկ ընդհանուր թշնամու՝ կորոնավիրուսի դեմ, որը խոցում է բոլորին, անկախ ազգությունից կամ դավանանքից։ Հայաստանն ու Արցախն իրենց լիակատար աջակցությունն է հայտնել աշխարհի տարբեր անկյուններում համաշխարհային զինադադար հաստատելու կոչին։

Pope Francis on Sunday, March 29 backed a call by United Nations Secretary-General Antonio Guterres for a global ceasefire so the world can focus on fighting the coronavirus pandemic, Reuters reports.
Speaking at his weekly blessing, delivered from the official papal library instead of St. Peter’s Square because of the lockdown in Italy, Francis specifically mentioned the appeal Guterres made in a virtual news conference on Monday.
Saying the disease knows no borders, Francis appealed to everyone to “stop every form of bellicose hostility and to favor the creation of corridors for humanitarian help, diplomatic efforts and attention to those who find themselves in situations of great vulnerability”.
The number of confirmed cases of people with coronavirus across the world has surpassed 723,000, over 34,000 people have died, while more than 152,000 have recovered, according to information provided by international research groups.
Both Armenia and Artsakh (Nagorno Karabakh) have earlier supported Guterres' call for a global ceasefire in order to focus on fighting the spread of Covid-19.