Պարետի նոր որոշմամբ մարզերի միջև, ինչպես նաև Երևանի ու մարզերի միջև բնակչության ազատ տեղաշարժը սահմանափակվում է։ Հատուկ ռեժիմի իրականացումն ապահովելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության կողմից սահմանված վայրերում մինչև ապրիլի 1-ը` ժամը 14:00-ն, տեղադրվելու են հատուկ անցակետեր՝ անձանց ու տրանսպորտային միջոցների շարժը վերահսկելու նպատակով:
Բացի այդ, հանրային տրանսպորտի գործունեությունը կդադարեցվի` բացառությամբ երկաթուղայինի։ Տաքսիների աշխատանքը կթույլատրվի։
Բացի այդ, օրը 1 անգամ կթույլատրվի մարզվել կամ հեծանիվ քշել տնից մինչև 500 մ հեռավորության վրա՝ ձևաթղթի առկայության դեպքում։
Նախկինում գործող 1 մեքենայում ոչ ավելի, քան 2 հոգու (վարորդին ներառյալ) արգելքն ընտանիքի անդամների համար կհանվի՝ համապատասխան փաստաթուղթ ունենալու դեպքում։
Ընտանիքի անդամ են համարվելու ամուսինները, երեխաները, ծնողները, քույր-եղբայրները։ Այդ բացառությունը կարվի նաև նույն ընկերության աշխատակիցների պարագայում։

В Армении ограничено свободное передвижение населения между областями, а также между Ереваном и областями. Соответствующее решение приняла комендатура РА.
Согласно решению, с 1 апреля специальные контрольно-пропускные пункты будут установлены в местах, обозначенных Службой национальной безопасности РА и полицией РА, для наблюдения за передвижением людей и транспортных средств.
Кроме того, будет приостановлена деятельность общественного транспорта, за исключением железнодорожного транспорта. Такси будут разрешены.
Кроме того, раз в день гражданам будет разрешено тренироваться или ездить на велосипеде на расстоянии до 500 м от дома.
В Армении, по состоянию на 1 апреля, выявлен 571 случай коронавируса, 31 человек выздоровел, трое скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. С 25 марта вступили в силу новые ограничения на передвижения по стране – выходить на улицу можно с паспортом и бумагой, где записана цель передвижения. Эти ограничения 31 марта продлили как минимум на 10 дней.