ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը մտահոգություն է հայտնել մարտի 30-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ: «Արմենպրեսի» փոխանցմամբ՝ Զասը նշել է, որ տարակուսանք է առաջացնում այն, որ լարվածության սրացումն այն ժամանակ է, երբ համաշխարհային հանրությունը համախմբված պայքար է մղում կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ:
Մարտի 30-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ադրբեջանական կողմի գործողությունների արդյունքում Հայաստանում երկու զինծառայող և Ոսկեվան գյուղի 2004թ. ծնված բնակիչ են վիրավորվել։
Հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները ՀԱՊԿ անդամ պետության դեմ` Զասն ասել է, որ հայկական կողմից է տեղեկացել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղի ունեցած այդ միջադեպի մասին:
«Այն փաստը, որ դրա հետևանքով վիրավորվել է երկու զինծառայող և Ոսկեվանի 2004թ. ծնված բնակիչը, առաջացնում է խիստ անհանգստություն: Միաժամանակ ուզում եմ իմ մտահոգությունը հայտնել նման դեպքի առնչությամբ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ՝ կազմակերպության անդամ երկրի սահմանին։
Տարակուսանք է առաջացնում այն, որ լարվածության սրացումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ համաշխարհային հանրությունը համախմբված պայքար է մղում կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ: Այս կապակցությամբ կոչ եմ անում կոնֆլիկտի կողմերին ականջալուր լինել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչերին ՝ ուղղված ամբողջ աշխարհով մեկ հրադադարի պահպանմանը: Ի դեպ, որքանով ես տեղյակ եմ Հայաստանը պաշտոնապես աջակցություն է հայտնել այդ կոչին: Կցանկանայի նաև ընդգծել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ձեռքբերած համաձայնությունների իրականացման կարևորությունը՝ հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման առումով, և մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում միջադեպի հետևանքով տուծաներին»,- ասել է նա։
Մարտի 30-ին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի շրջանի հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է արել, հակառակորդը հետ է շպրտվել, սակայն միաժամանակ թիրախավորվել են Բաղանիս և Ոսկեվան գյուղերը։

Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась выразил обеспокоенность в связи с ранением азербайджанской стороной двух армянских военнослужащих и 14-летнего жителя общины Воскеван Тавушской области Армении, пишет «Арменпресс».
Ранее в результате нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной на участке армяно-азербайджанской границы ранения получили двое военнослужащих Армении и 14-летний житель общины Воскеван Тавушской области.
«Я был уведомлен армянской стороной об этом инциденте на границе Армении и Азербайджана. Тот факт, что в результате были ранены два военнослужащих ВС РА и 14-летний житель села Воскеван, вызывает серьезную обеспокоенность.
Одновременно хочу высказать озабоченность подобным инцидентом в зоне ответственности ОДКБ на границе государства входящего в состав Организации. Вызывает недоумение обострение напряженности в то время когда все мировое сообщество ведет консолидированную борьбу с коронавирусной пандемией», – отметил Зась.
Он призвал стороны конфликта прислушаться к призывам Генсека ООН о глобальном прекращении огня во всем мире.
«Кстати, насколько я информирован, Армения официально выступила в поддержку этого призыва. Хотел бы также подчеркнуть важность выполнения договоренностей руководителей Армении и Азербайджана о прекращении огня в зоне конфликта и желаю скорейшего выздоровления пострадавшим в данном инциденте», – подчеркнул Зась.
Ранее генсек ООН Антониу Гутерриш призвал прекратить огонь во всех конфликтах мира на фоне распространения коронавируса. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что Армения выражает полную поддержку призыву генерального секретаря ООН Антонио Гутерриша к глобальному прекращению огня во всех уголках мира.