«Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցում կորոնավիրուսից 78-ամյա պացիենտ է մահացել, հայտնել է առողջապահության նախարարի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
«78-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաստատված երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, վերջինիս մոտ զարգացել է արյան մակարդելիության խանգարումներ, որն իր հերթին դժվարացրել է բուժման ընթացքը։ Բացի այդ, կինն ունեցել է ուղեկցող քրոնիկ հիվանդություններ, այդ թվում՝ շաքարային դիաբետ, զարկերակային հիպերտոնիա»,- գրել է նա։
Մահացողը ՀՀ քաղաքացի չէ։ Սա երկրում կորոնավիրուսից մահվան 6-րդ դեպքն է։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Երկրում մինչև ապրիլի 12-ը խիստ սահմանափակումներ են նախատեսված։ Հայաստանում ապրիլի 2-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 663-ի` նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 92-ով: Ապաքինվել է 33 անձ։

В Армении от последствий коронавирусной инфекции скончалась женщина, общее число летальных исходов достигло 6. Об этом сообщила пресс-секретарь Минздрава РА Алина Никогосян.
По ее словам, смерть была зарегистрирована в инфекционной больнице «Норк», где содержат зараженных коронавирусом.
«У 78-летней пациентки была коронавирусная инфекция, подтвержденная двусторонняя полисигматическая пневмония, у нее также развились нарушения свертываемости крови, что, в свою очередь, затруднило лечение. Кроме того, у женщины были сопутствующие хронические заболевания, в том числе диабет, артериальная гипертензия», – отметила Никогосян.
Скончавшаяся не являлась гражданкой Армении.
В Армении, по состоянию на 2 апреля, выявлено 663 случая коронавируса, 33 человека выздоровели. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля. С 25 марта вступили в силу новые ограничения на передвижения по стране – выходить на улицу можно с паспортом и бумагой, где записана цель передвижения. Эти ограничения 31 марта продлили до 12 апреля.