Այս պահի դրությամբ Հայաստանում որևէ պետական մարմին ռուսական «Մեդսինթեզ» ընկերության հետ բանակցություն չի վարում կորոնավիրուսի դեմ փորձարկման փուլում գտնվող «Տրիազավիրին» դեղամիջոցի խմբաքանակ ներկրելու հարցով, հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարարի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Նա նաև նշել է, որ տվյալ դեղորայքը ՌԴ-ից Հայաստան ներկրելու շուրջ նախարարությունը որևէ բանակցություն չի վարում: Պարետատունը ևս նման բանակցություն չի վարում ռուսական կողմի հետ, հայտնել է պարետատան մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Մանե Գևորգյանը։
«Այս պահի դրությամբ մեր կողմից որևէ բան չկա այս մասով: Սպասում եմ, որ ԱԳՆ-ն ինչ-որ մի բան կասի», – ասել է նա:
Ըստ ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության` շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ ռուսական «Մեդսինթեզ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Պետրովը հայտարարել էր, թե դեղամիջոցը Հայաստանին մատակարարելու բանակցություններ են ընթանում: Նշվում էր նաև, որ դեղամիջոցն ուղարկվել է Չինաստան՝ որպես մարդասիրական օգնություն: Այնտեղ այն փորձարկվում է կորոնավիրուսի բուժման համար:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Երկրում մինչև ապրիլի 12-ը խիստ սահմանափակումներ են նախատեսված։ Հայաստանում ապրիլի 3-ի առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 736-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 73-ով: Ապաքինվել է 43 անձ։

Armenia is not negotiating with a Russian company to purchase a batch of antiviral drug Triazavirin, which is being tested as treatment for the novel coronavirus, Aysor.am cited two spokespeople as saying.
A company representative had said earlier that negotiations are underway on supplies to Armenia, according to Russian media reports.
Representatives from both the Armenian Health Ministry and the Commandant’s Office, however, have refuted the publications.
Triazavirin (TZV) is described as a broad-spectrum antiviral drug developed in Russia and reportedly used as a treatment for 15 types of flu.
China was the first country to begin testing the medication against Covid-19. A batch of Triazavirin has also been sent to Turkmenistan.
The number of confirmed coronavirus cases in the country climbed to 736 on Friday, April 3 morning. A total of 43 patients have recovered from the disease so far, while seven have died.