Կորոնավիրուսի պանդեմիան, ինչպես ցանկացած կարևոր գլոբալ իրադարձություն, նաև դավադրապաշտական տեսությունների առաջացման առիթ է հանդիսացել։ Դրանց թվում կան ինչպես քիչ թե շատ համոզիչներ, այնպես էլ բավականին անտրամաբանականներ։
Այդպես, համացանցում տարածված ամենահայտնի դավադրապաշտական տեսություններից մեկն այն է, թե իբր վիրուսը ստեղծվել է չինացի գիտնականների կողմից լաբորատորիաներում կենդանիների վրա փորձերի արդյունքում և սխալմունքի պատճառով դուրս է եկել լաբորատորիայից։ Այս վարկածի հիմքում այն իրողությունն է, որ Ուհանում է գտնվում վարակների հետ աշխատող խոշորագույն լաբորատորիան, որը զբաղվում է նմանատիպ վիրուսների մշակումներով։ Այդ վարկածը, որպես ամենատարածվածներից և համոզիչ թվացողներից մեկը, բազմիցս հերքել են բժշկագիտության ոլորտի փորձագետները Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների գիտական ինստիտուտներից։
Եվս մեկ ոչ պակաս տարածում ստացած վարկածը կապված է Microsoft կորպորացիայի հիմնադիր Բիլ Գեյթսի հետ։ Պատվաստումների հակառակորդները մի վարկած էին տարածում Գեյթսի գլխավորությամբ միլիարդատերերի դավադրության մասին, որի նպատակն է կրճատել Երկիր մոլորակի բնակչությունը։ Այս շրջանակում մի քանի վարկած կա։
Առաջինը․ իբր Գեյթսի հիմնադրամը դեռևս 2019-ի ավարտին է կորոնավիրուսի համաճարակի «սիմուլացիա» կազմակերպել։ Այդպես, «2019-ի հոկտմբերի 18-ին Գեյթսի հիմնադրամը, Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի Հանրային առողջության Բլումբերգի դպրոցը և Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը Նյու Յորքում միջոցառում են կազմակերպել, որտեղ քաղաքական առաջնորդները, կորպորացիաների ղեկավարները և առողջապահության ներկայացուցիչները համատեղ աշխատել են կորոնավիրուսի համաճարակի սիմուլացիայի վրա»։
Երկրորդը․ կորոնավիրուսը պատենտավորված է Փիրբրայթի ինստիտուտի կողմից, որը մասնակիրոեն ֆինանսավորվում է Գեյթսի հիմնադրամի կողմից և որի պատենտը հավանություն է ստացել 2018-ի նոյեմբերի 20-ին։
Երրորդը․ Բիլ Գեյթսը 2010-ին TED կոնֆերանսի ժամանակ իբր ասել է, որ «եթե պատվաստանյութերի հետ ամեն ինչ ստացվի, բնակչությունը հնարավոր կլինի կրճատել 10-15 տոկոսով։ Գեյթսն իրոք մասնակցել է կոնֆերանսին և խոսել է կլիմայի խնդիրների և հիմնադրամի մասին, սակայն նրա ելույթի առանձին հատվածներ մոնտաժվել են։
Ընդհանրապես, Գեյթսի անունը հաճախ է շրջանառվում դավադրապաշտական տեսություններում՝ նրա անունը շոշափվում է ամեն անգամ, երբ համաճարակ է բռնկվում։
Դավադրության ևս մեկ տեսություն կապված է QAnon շարժման հետ՝ ամերիկյան համացանցային հանրույթի, որը սատարում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և դեմ է «Խորքային պետությանը» (deep state)։ Այդպես են նրանք կոչում ամերիկյան պաշտոնյաներին, հիմնականում Դեմոկրատական կուսակցությունից։
Իսկ խիստ «զարգացած» դավադրապաշտները կորոնավիրուսը կապում են 5G ցանցերի հետ։ Չինական Ուհանում սկսել է գործել նոր սերնդի 5G հեռահաղորդակցության կապը, իսկ մի քանի շաբաթ անց հայտնվել է կորոնավիրուսը։ Զուգադիպությո՞ւն։ Այո, քանի որ միաժամանակ այդպիսի ցանց է գործարկվել ևս 15 քաղաքում։ Սակայն այդ լուրերի համար հիմք ծառայեց թռչունների անկումը Նիդերլանդներում 5G անտենաների տեղադրման վայրում։ Եվ ահա արդեն Բրիտանիայում տեսության կողմնակիցներն այրում են բջջային կապի աշտարակները։
Վիրուսի ստեղծման և տարածման մեջ մեղադրում են նաև ԱՄՆ-ին։ Նման տեսություն առաջ քաշեցին նաև Չինաստանում։ Այդպես՝ ՉԺՀ ԱԳՆ պաշտոնական նրկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը հայտարարել է, որ COVID-19-ը կարող էր «ներմուծվել» երկիր, ոչ թե հայտնվել Ուհանում։ Նա հղում է արել ԱՄՆ Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկմա կենտրոնի ղեկավար Ռոբերտ Ռեդֆորդի ելույթին, որտեղ վերջինս հայտնել էր, որ մի քանի ամերիկացի է մահացել գրիպից, իսկ հերձման արդյունքում կորոնավիրուս է հայտնաբերվել։ Չժաոն ենթադրել է, որ COVID-19-ով «զրոյական պացիենտը» նոյեմբերի 17-ին հայտնվել է ոչ թե Չինաստանում, այլ ավելի վաղ՝ ԱՄՆ-ում։ Նա կոչ է արել ամերիկացիներին հրապարակել վարակվածների մասին տվյալները։ Ըստ չինացի դիվանագետի, հենց ամերիկացի զինվորականներն են համաճարակն Ուհան բերել։ Ընդ որում նա չի մեղադրել ամերիկացիներին միտումնավոր վարակման մեջ՝ լոկ առաջ քաշելով վիրուսի ամերիկյան ծագման վարկածը։
Եվ, իհարկե, հանրությունը զերծ չմնաց նաև հրեաների հիշատակումից, որոնց ընդունված է «հիշել» ցանկացած անհասկանալի իրավիճակում։ Դեռևս հունվարից տարբեր սոցցանցերում պնդումներ հայտնվեցին, թե իբր հրեաներն են ստեղծել վիրուսը՝ շուկաների անկումը հրահրելու և շահույթ ստանալու նպատակով։ Այս տեսությունը հատկապես մեծ տարածում է ստացել Թուրքիայում, որտեղ նույնիսկ կառավարական հեռուստաալիքի հաղորդումներից մեկում է կարծիք հնչել, որ կորոնավիրուսը «թռչնագրիպին նման կենսաբանական զենք է, որը ստեղծել են հրեաներն աշխարհը վերաձևելու և ամբողջ երկրներ զավթելու համար»։ Բացի այդ, մեկ այլ վարկածի համաձայն, պանդեմիան սիոնիստ հրեաների և ԱՄՆ «խորքային պետության» գործարքի արդյունք է, որի նպատակն է ազատվել Թրամփից։
Եվ վերջում ևս մեկ վարկածի մասին, որն ավելի շուտ ոչ թե կորոնավիրուսի ծագմանն է առնչվում, այլ դրա բացակայությանը; Շատերը պնդում են, որ ոչ մի կորոնավիրուս էլ չկա, ոչ մի վտանգ չկա և ոչ ոք էլ չի մահանում դրանից, այլ այս ամենը «մի մեծ համաշխարհային ներկայացում է, որի նպատակն է մարդկանց տանը պահել և վերահսկել նրանց»։ Դավադրապաշտական այս տեսության հեղինակները չեն ասում, թե ով է հեղինակը, բայց պնդում են, որ եթե իրենք անձամբ ոչ մի վարակվածի, առավել ևս մահացածի, հետ, ծանոթ չեն, նշանակում է՝ այդ ամենը ճիշտ չէ։ Այս տեսության առավելությունն այն է, որ դրա հետևորդների հետ կարելի է չվիճել՝ ուղղակի պետք է սպասել, թե երբ կվարակվի նրանց ծանոթներից մեկը, իսկ գուցե հենց իրենք, ինչը, հաշվի առնելով համավարակի տարածման տեմպերը, շատ հավանական է։

Пандемия коронавируса, как и любое важное глобальное событие, породила немало конспирологических теорий своего происхождения. Среди них есть как более-менее убедительные, так и достаточно нелогичные.
Так, одной из самых популярных теорий из распространенных в сети является конспирологическая версия о том, что вирус якобы создан китайскими учеными в результате исследований, проводимых на животных в лабораториях, и по ошибке оказался вне лаборатории. Эта версия родилась в результате того, что в Ухане находится крупная лаборатория, работающая с инфекциями и ведущая разработки подобных вирусов. Эту версию, как одну из наиболее распространенных и кажущихся убедительной, неоднократно опровергали медицинские эксперты из научных институтов Германии, США и других стран.
Еще одна не менее популярная версия связана с основателем корпорации Microsoft Биллом Гейтсом. Так, противники вакцинаций распространяли теории о каком-то заговоре миллиардеров во главе с Биллом Гейтсом, цель которого сократить население Земли. Тут есть несколько версий.
Первая: фонд Гейтса якобы организовал «симуляцию» эпидемии коронавируса еще в конце 2019 года. Так, «18 октября 2019 года фонд Гейтса, Школа общественного здоровья Блумберга в Университете Джонса Хопкинса и Всемирный экономический форум организовали в Нью-Йорке мероприятие, на котором политические лидеры, главы предприятий и представители здравоохранения совместно работали над симуляцией эпидемии коронавируса».
Вторая: коронавирус запатентован институтом Пирбрайта, который частично финансируется фондом Гейтса, и патент был одобрен 20 ноября 2018 года.
Третья: Билл Гейтс в ходе конференции TED в 2010 году якобы сказал, что «если все получится с вакцинами, население можно будет сократить на 10-15%». Гейтс на самом деле принимал участие в конференции и говорил о климатических проблемах и работе фонда. Однако отрывки из его выступления были смонтированы и не соответствуют тому, что на самом деле говорил миллиардер-филантроп. А на самом деле он сказал: «Сегодня в мире насчитывается 6.8 млрд человек. Мы, вероятно, дойдем до 9 млрд. С учетом очень хороших результатов новых вакцин, медицинских услуг и контроля рождаемости все, возможно, получится сократить на 10-15%, но фактор роста все равно останется примерно на отметке в 1.3». Говоря о сокращении на 10-15%, Гейтс имел в виду не население, а его прирост, поскольку он слишком велик (фактор 1.3 означает увеличение на 30%).
По интернету также ходит видео из интервью Гейтса CNN в 2011 году, в ходе которого он якобы утверждает, что «вакцины – ключ к сокращению населения». И тут его слова были искажены. Речь не идет об использовании вакцин для «убийства» или «стерилизации», а наоборот. Гейтс не раз повторял, что, по его мнению, снижение детской смертности благодаря вакцинации может затормозить демографический рост в мире. Он считает, что прогресс в перспективе позволит родителям заводить меньше детей, если они будут уверены, что те будут здоровыми. Это должно привести к уменьшению прироста населения мира.
Вообще конспирологи любят Гейтса: подобные слухи вокруг его имени возникают при каждой вспышке эпидемии в мире. Так было и во время эпидемии Зика, и при масштабных кампаниях вакцинации от полиомиелита.
Еще одна теория заговора вокруг коронавируса связана с движением QAnon – американским интернет-сообществом, выступающим в поддержку президента США Дональда Трампа и против «глубинного государства» (deep state). Так сообщество называет группу высших американских чиновников, в основном состоящих в Демократической партии. Некоторые сторонники движения считают, что от коронавируса можно вылечиться с помощью «Чудесной минеральной добавки» (Miracle Mineral Solution). На самом деле это жидкость, которая по своему составу близка к отбеливателю, и ее ни в коем случае нельзя принимать.
А особо «продвинутые» конспирологи связывают коронавирус с развитием сетей 5G. В чем состоит суть мифа: в китайском Ухане начала действовать телекоммуникационная связь нового поколения 5G, а через несколько недель появился коронавирус. Совпадение? Вот именно, совпадение, так как тогда же новая сеть запустилась еще в 15 городах, и ни один из них не стал очагом эпидемии. Однако основанием для этих слухов стала информация о гибели птиц в Нидерландах, там, где стояли 5G антенны. И вот – в Великобритании сторонники тории уже жгут вышки сотовой связи.
В создании и распространении вируса обвиняют также США. Такую версию выдвигали даже в Китае. Так, официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь заявил, что COVID-19 мог быть «импортирован» в страну, а не появиться в Ухане. Он ссылался на выступление главы американского Центра по предупреждению и контролю заболеваний Роберта Редфилда в Палате представителей Конгресса, где тот сообщил, что у нескольких умерших американцев, которым диагностировали грипп, при посмертном обследовании был обнаружен коронавирус. Чжао выдвинул предположение, что «нулевой пациент» с COVID-19 появился не 17 ноября в Китае, а ранее в США, и призвал американцев обнародовать данные о количестве зараженных. По мнению китайского дипломата, именно американские военные привезли эпидемию в Ухань. При этом он не обвинял США в умышленном заражении Китая, лишь выдвигал теорию американского происхождения вируса.
И, конечно же, не обошлось без евреев, которых принято упоминать в любой непонятной ситуации. Еще с января в различных соцсетях стали появляться утверждения, будто евреи создали вирус, чтобы спровоцировать обвал рынков и извлечь из этого прибыль. Такая теория особенно распространена в Турции, где даже во время передачи на одном из правительственных каналов прозвучало мнение, что коронавирус – это «похожее на птичий грипп биологическое оружие, созданное евреями ради передела мира и захвата целых стран». Кроме того, есть версия, согласно которой, пандемия – результат сговора между евреями-сионистами и вышеуказанным американским «глубинным государством» с целью избавиться от Трампа. Авторы этой версии основываются на том, что на недавней встрече Трампа с президентом Бразилии Жаиром Болсонару присутствовал бразильский чиновник еврейского происхождения, у которого позже нашли коронавирус.
И напоследок стоит рассказать о еще одной версии, которая относится скорее не к происхождению коронавируса, а его отсутствию. Многие люди утверждают, что никакого коронавируса не существует, никакой опасности нет, никто не умирает, и «все это – просто большой всемирный спектакль, разыгранный для того, чтобы запереть людей дома и контролировать». Конспирологи не сообщают, кто автор «постановки», но утверждают, что раз сами лично они не знакомы ни с одним зараженным, и тем более, умершим, то все это неправда. Плюс этой теории в том, что с уверенными в ней можно не спорить, стоит только подождать, пока заразится кто-то из их знакомых, а может и сами они, что, учитывая темпы распространения эпидемии, вполне вероятно.