Քաշաթաղում ՀՀ-ից եկած բնակիչ է մեկուսացվել: Այդ մասին ասվում է Արցախի Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Ստեփան Սարգսյանի ֆեյսբուքյան էջում, նա նշում է նաև, որ նոր կորոնավիրուսի վարակման հաստատված դեպքեր Արցախում չեն եղել։
«Մենք փորձում ենք ամեն կերպ մեզ բոլորիս ապահովագրել հնարավոր խնդիրներից։ Այդ նպատակով է նաև, որ Միրիկ համայնքի՝ ՀՀ-ից եկած բնակչին մեկուսացրել ենք Քաշաթաղի շրջանային բուժմիավորումում, իսկ նրա հետ շփված համագյուղացիներին հորդորել ենք ժամանակավոր ինքնամեկուսանալ։ Այդ նույն նպատակով սահմանափակել ենք գյուղում շարժը։ Մեկուսացված բնակիչը առաջիկայում անհրաժեշտ թեստավորում կանցնի։
Այս ամենը մեկ նպատակ ունի. առավելագույնս ապահովել մեր քաղաքացիներին հնարավոր վարակներից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ համավարակի հնարավոր տարածումը կանխարգելող միջոցառումների համար ստեղծված օպերատիվ շտաբն իրականացնում է հնարավոր բոլոր միջոցները վարակի ներթափանցումը կանխելու նպատակով։
Ըստ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) դեպք չի գրանցվել:

A resident of Artsakh (Nagorno Karabakh) has been isolated upon returning from Armenia amid fears of the spread of the novel coronavirus in Artsakh.
Armenia has temporarily banned people from entering Artsakh to prevent the spread of the virus, with only persons registered in Artsakh and cargo trucks allowed to enter the country.
According to the head of Kashatagh district administration, Stepan Sargsyan, no confirmed cases of Covid-19 have so far been recorded in Artsakh.
“We try our best to safeguard ourselves against possible problems, that is why we have quarantined a person who has recently arrived from Armenia, and ordered everyone who has been exposed to that person to stay home and self-isolate,” Sargsyan said on Facebook.
“Movement has been restricted in the community, the isolated person will be tested soon.”
The number of confirmed coronavirus cases in the country climbed to 833 on Monday, April 6. A total of 62 patients have recovered from the disease so far, while eiht have died.
Armenia declared a 30-day state of emergency on March 16 and banned citizens of some four dozen nations from entering the country.