«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության #AraratChallenge շարժումը $120,000 է փոխանցել ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ թոքերի օդափոխության սարքեր ձեռք բերելու նպատակով:
«Սա իսկապես լուրջ աջակցություն է և մարդասիրական քայլ «Ավրորայի» կողմից: Համավարակի բռնկումն աշխարհի, այդ թվում՝ Հայաստանի առողջապահական համակարգին ստիպեց արագ մոբիլիզացնել ուժերն ու օգտագործել ունեցած բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի մարդիկ բուժում ստանան ժամանակին: Մեր պետության արձագանքն առողջապահական այս ճգնաժամին եղել է համարժեք: Ինչևէ, չպետք է թերագնահատել անհրաժեշտ սարքավորումների կարևորությունը, և այս համատեքստում մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը»,- ասել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Ավելի վաղ նախաձեռնությունը խոստացել էր #AraratChallenge շարժման հանգանակություններն ուղղել Հայաստանում առողջապահության ոլորտի մասնագետների աջակցությանը՝ տրամադրելով թոքերի օդափոխության սարքեր: Ըստ նվիրաբերության պայմանագրի՝ ձեռք բերված սարքերից առնվազն մեկը տրամադրվելու է Արցախի հիվանդանոցներից մեկին:
Մարտի 28-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը և Ռուբեն Վարդանյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին, ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության COVID-19 հարցերով հատուկպատվիրակ Դեյվիդ Նաբարոն և McKinsey & Company Inc. Global ընկերության խորհրդի անդամ Անդրե Անտոնյանը մասնակցել են կորոնավիրուսային հիվանդության համաշխարհային բռնկմանը նվիրված առցանց հատուկ քննարկմանը, որը կազմակերպել էր «Ֆյուչըրս ստուդիո» քննարկումների հարթակը:

7 Апрель 2020 - 11:52 AMT
Движение #AraratChallenge гуминициативы «Аврора» передало $120,000 Армении на борьбу с коронавирусом
Движение #AraratChallenge гуманитарной инициативы «Аврора» пожертвовало министерству здравоохранения Армении $120,000 на приобретение аппаратов искусственной вентиляции легких.
«Это действительно серьезная поддержка и гуманитарный шаг со стороны «Авроры». Вспышка эпидемии вынудила мир, включая систему здравоохранения Армении, быстро мобилизовать свои силы и использовать все свои ресурсы для своевременного лечения. Реакция нашего государства на этот кризис в области здравоохранения была адекватной. Однако не следует недооценивать важность необходимого оборудования, и в этом контексте мы выражаем нашу благодарность гуманитарной инициативе «Аврора», – сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Ранее в рамках инициативы было опубликовано заявление, в котором выражалась обеспокоенность в связи с распространением коронавирусной болезни, подтверждая намерение «Авроры» поддержать борьбу с эпидемией и помочь миру преодолеть этот кризис.
28 марта Нубар Афеян и Рубен Варданян, соучредители гуманитарной инициативы «Аврора», лорд Ара Дарзи, председатель комитета по отбору премий «Аврора», Арсен Торосян – министр здравоохранения Республики Армения, Андре Антонян – специальный посол ВОЗ, приняли участие в специальной онлайн-дискуссии о глобальной вспышке коронавирусной болезни, организованной дискуссионной площадкой Futures Studios.