ԱՄՆ-ում ապրիլի 8-ի դրությամբ COVID-19 կորոնավիրուսային վարակից, Ջոն Հոփքինսի համալսարանի տվյալներով, մեկ օրում 1736 մարդ է մահացել։ Սա օրական կտրվածքով մահերի ամենամեծ ցուցանիշն է համաճարակի ընթացքում։
Ընդհանուր առմամբ, հիվանդությունից երկրում մահացել է 12,484 մարդ։ Մահացության ցուցանիշի նախորդ նմանատիպ աճը գրանցվել էր ապրիլի 4-ին, երբ մեկ օրվա կտրվածքով 1344 մահվան դեպք էր գրանցվել, գրում է «Վեդոմոստին»։
Մահվան դեպքերի ամենամեծ թիվը գրանցվել է Նյու Յորքում՝ 4009։
Երկրում, Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսով է վարակվել 398,195 մարդ։ Ապաքինվել է 21,849-ը։
Ինչպես գրում է բժշկագիտական Stat-ը, COVID-19-ից առավել հաճախ մահանում են աֆրոամերիկացիները։ Իլինոյս նահանգում հիվանդության հաստատված դեպքերի 28 տոկոսը և մահերի 41 տոկոսը գրանցվել է աֆրոամերիկացիների շրջանում, ընդ որում՝ նրանք կազմում են բնակչության միայն 15 տոկոսը։ Միչիգանում նրանց է բաժին ընկնում հիվանդության դեպքերի 34 տոկոսը, մահվան՝ 40 տոկոսը։
Աֆրոամերիկացիների թվում զոհերի մեծ քանակի մասին խոսել է նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 7-ի ճեպազրույցում։ Ըստ նրա՝ հետազոտվել է գրեթե 2 մլն ամերիկացի։ Փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել է, որ մեծ քաղաքներում՝ Նյու Յորքում, Նյու Ջերսիում, Նոր Օրլեանում, Դեթրոյթում և Չիկագոյում, նկատվում են «հարթեցման միտումներ>։
Կորոնավիրուսի համավարակը տարածվել է աշխարհի 211 երկրով։ Ընդհանուր առմամբ աշխարհում վարակվել է ավելի քան 1․4 մլն մարդ, 82,000-ից ավելին մահացել է:

8 Апрель 2020 - 06:47 AMT
США за сутки от коронавирусной инфекции COVID-19 умерли, по данным университета Джонса Хопкинса, 1736 человек. Это наивысший показатель суточной смертности за время эпидемии.
Всего в стране умерли от болезни 12,484 человека. Предыдущее пиковое значение суточной смертности американские врачи регистрировали 3 апреля, тогда это было 1344 смертельных исхода за сутки, пишут «Ведомости».
Самое большое количество смертей отмечается в городе Нью-Йорк – 4009. Всего в стране заразились коронавирусом 398,195 человек. Выздоровели 21,849 человек.
Как пишет медицинское издание Stat, от COVID-19 чаще всего умирают афроамериканцы. Так, в штате Иллинойс в среде афроамериканцев 29% подтвержденных случаев заболевания и 41% смертей, при этом они составляют только 15% населения штата. В Мичигане – 34% случаев заболевания и 40% смертей (14% населения штата), в Висконсине (26%) – почти половина случаев заболевания и 81% смертей.
О большом количестве жертв и заболевших среди афроамериканцев 7 апреля на ежедневном брифинге в Белом доме заявил и американский президент Дональд Трамп. По его словам, обследование на коронавирус прошли почти 2 млн американцев. Вице-президент Майк Пенс на брифинге сообщил, что в крупных городах – Нью-Йорк, Нью-Джерси, Новый Орлеан, Детройт и Чикаго – наблюдаются «признаки выравнивания, прогресса».
Пандемия коронавируса охватила 211 стран мира. Всего в мире заразились более 1.4 млн человек, более 82 тысяч умерли.