Twitter-ի հիմնադիր Ջեկ Դորսին $1 միլիարդ կհատկացնի կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարին։ Այդ մասին նա գրել է իր միկրոբլոգում։
Դորսին նշել է, որ գումարը կկազմի նրա կարողության 28%-ը։
«Ես $1 միլիարդ եմ նվիրաբերում Square ընկերությունում իմ բաժնեմասից Start Small հիմնադրամին՝ COVID-19-ի դեմ համաշխարհային պայքարի համար»,- գրել է Դորսին։
Նա կցել է նաև մի փաստաթուղթ, որից երևում է, որ նվիրատվության ճշգրիտ գումարը կազմում է $997,818,354։ Ըստ Դորսիի՝ պանդեմիան հաղթահարելուց հետո հիմնադրամը կկենտրոնանա աղջիկների կրթության և առողջության հարցերի վրա։
Նա նշել է, որ նախկինում շատ է գաղտնի նվիրատվություններ արել, սակայն այս անգամ գործելու է բացահայտ՝ այլոց ոգեշնչելու նպատակով։
Կորոնավիրուսի համավարակը տարածվել է աշխարհի 211 երկրով։ Աշխարհում վարակվել է 1․4 մլն մարդ, ավելի քան 82,000-ը մահացել է։

Основатель Twitter Джек Дорси выделит $1 млрд на борьбу со вспышкой коронавируса. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
Дорси отметил, что сумма составит приблизительно 28% его состояния.
«Я жертвую $1 млрд от своей доли в компании Square фонду Start Small на всемирную борьбу с COVID-19», — написал Дорси.
Он также прикрепил к своему посту Google Doc, из которого следует, что точная сумма пожертвований — $997 818 354. По словам Дорси, после того, как удастся преодолеть пандемию, фонд сосредоточится на образовании и здоровье девочек и на универсальном базовом доходе.
Он отметил, что прежде делал много анонимных пожертвований, но в этот раз будет действовать открыто, чтобы вдохновить других людей.
Пандемия коронавируса охватила 211 стран мира. Всего в мире заразились более 1.4 млн человек, более 82 тысяч умерли.