Իրանում կորոնավիրուսն ալկոհոլային սպիրտով կանխելու փորձ արած 600-ից ավելի մարդ է մահացել, 3000 հոգի թունավորվել է, հայտարարել է երկրի դատախազության ներկայացուցիչ Գուլամ Հուսեյին Իսմաիլին, փոխանցում է TRT-ն։
Նշվում է, որ Իրանի քաղաքացիները ենթադրաբար թունավորվել են մեթիլսպիրտից կամ կեղծ սպիրտից՝ հավատալով լուրերին, թե դրանք կանխում են կորոնավիրուսը։
Մահմեդական օրենքներով՝ Իրանում արգելվում է ալկոհոլի օգտագործումը, սակայն կիրառվում է մեթիլսպիրտը։
Gazeta.ru-ի փոխանցմամբ՝ Իսմայիլին նշել է, որ ակոհոլը դեղամիջոց չէ, այլ «թույն»։
Միջազգային հետազոտական ինստիտուտների տվյալներով՝ Իրանում ապրիլի 8-ի դրությամբ 64,000 վարակակիր կա, մահացել է մոտ 4000 մարդ, վերականգնվել 27,000-ից ավելի պացիենտ։

В Иране свыше 600 человек скончались от алкогольного отравления на фоне распространения в стране коронавирусной инфекции. Об этом заявил представитель судебной власти страны Голямхосейн Эсмаили.
По исламским законам, в Иране запрещен алкоголь, но производится метиловый спирт. Предполагается, что иранцы отравились контрафактным алкоголем или метанолом, который потребляется в стране в качестве «профилактики» коронавируса, пишет Gazeta.ru.
По словам Эсмаили, в общей сложности отравились 3000 человек.
Он также обратил внимание граждан на то, что алкоголь является не лекарством, а «ядом».
Около 4000 человек, заразившихся коронавирусом, скончались в Иране, число случаев заражения COVID-19 в стране превысило 64.5 тысячи.