Հայաստանում ապրիլի 9-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 921-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 40-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
«Ապրիլի 8-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնոավիրուսային հիվանդության 28 նոր դեպք: Հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը այս պահին կազմում է 921: Վիճակագրությունից դուրս էին մնացել հաստատված 12 դեպք, որոնք արձանագրվել են վերջին 40 օրվա ընթացքում, երբ վիճակագրությունը չէր վարվում էլեկտրոնային համակարգի միջոցով: Այս պահին համակարգը ավտոմատացված է և վիճակագրական տվյալները մարդկային գործոնով պայմանավորված չեն: Նախարարության սկզբունքը մնում է նույնը` լինել բաց և թափանցիկ, ինչի համար էլ ներկայացնում ենք հետևյալ պարզաբանումը»,- պարզաբանել է ԱՆ խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
Ապաքինվածների թիվն ավելացել է 24-ով՝ հասնելով 138-ի։
Մահվան ելքով 10 դեպք է գրանցվել՝ ավելանալով ևս մեկով: Մահացածը 80-ամյա պացիենտ է, ով ունեցել է կորոնավիրուս, ծանր աստիճանի թոքաբորբ՝ բարդացած թոքերի ռեսպիրատոր դիստրես համախտանիշով։ Տղամարդն ունեցել է ուղեկցող խրոնիկ հիվանդություններ, այդ թվում՝ զարկերակային հիպերտենզիա, կախեքսիա, ծերունական սկլերոզ։

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 40 to reach 921 on Thursday, April 9 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures show that 24 more people have recovered from the disease, and one more person has died overnight.
The 80-year-old patient had severe pneumonia complicated by pulmonary respiratory distress syndrome. The man had underlying health conditions too, such as arterial hypertension and cachexia.
4902 people have tested negative for the virus since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.
Armenia declared a 30-day state of emergency on March 16, and restricted the movement in the country by April 12