ՀՀ-ում կորոնավիրուսի դեպքերի կրկնապատկման ցիկլը մոտենում է 10 օրին և, եթե տեմպը պահպանվի, ապա ապրիլի 19-ին երկրում մոտ 1800 դեպք կլինի, իսկ ապրիլի 29-ին` 3600, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Դրականն այն է, որ վերջին 5 օրվա աճի տեմպը ավելի դանդաղ է քան հավաքական վերցրած վերջին 10 օրինը: Բացասականն այն է, որ այս փոքրիկ և հարաբերական «ձեռքբերումը» կարող է հօդս ցնդել, եթե մենք «թուլանանք» և կրկին վերադառնանք մեր առօրյա կյանքին` չպահպանելով հիվանդության տարածումը կանխող կանոնները»,- գրել է նախարարը։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: Հայաստանում ապրիլի 9-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 921-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 40-ով: Ապաքինվածների թիվն ավելացել է 24-ով՝ հասնելով 138-ի։ Մահվան 10 դեպք կա։

9 Апрель 2020 - 16:55 AMT
Если этот темп распространения коронавируса в Армении сохранится, то 19 апреля в стране будет зафиксировано уже 1800 случаев, а 29 апреля – 3600 случаев. Об этом написал на своей странице в Facebook министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, цикл удвоения в стране приближается к 10 дням.
«Положительно то, что за последние 5 дней темп роста стал медленнее, чем за последние 10 дней. Отрицательно то, что это маленькое и относительное «достижение» может просто исчезнуть, если мы «расслабимся» и снова вернемся к повседневной жизни, не соблюдая правил по предотвращению распространения болезни», – отметил Торосян.
В Армении, по состоянию на 9 апреля, выявлен 921 случай коронавируса, 138 человек выздоровели, 10 человек скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.