ՀՀ-ում կորոնավիրուսի դեպքերի կրկնապատկման ցիկլը մոտենում է 10 օրին և, եթե տեմպը պահպանվի, ապա ապրիլի 19-ին երկրում մոտ 1800 դեպք կլինի, իսկ ապրիլի 29-ին` 3600, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Դրականն այն է, որ վերջին 5 օրվա աճի տեմպը ավելի դանդաղ է քան հավաքական վերցրած վերջին 10 օրինը: Բացասականն այն է, որ այս փոքրիկ և հարաբերական «ձեռքբերումը» կարող է հօդս ցնդել, եթե մենք «թուլանանք» և կրկին վերադառնանք մեր առօրյա կյանքին` չպահպանելով հիվանդության տարածումը կանխող կանոնները»,- գրել է նախարարը։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: Հայաստանում ապրիլի 9-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 921-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 40-ով: Ապաքինվածների թիվն ավելացել է 24-ով՝ հասնելով 138-ի։ Մահվան 10 դեպք կա։

Health Minister Arsen Torosyan said on Thursday, April 9 that the number of coronavirus cases in Armenia will reach 3600 by the end of the month should the current dynamics remain unchanged.
Torosyan said the country is reaching a 10-day doubling cycle, which means if the current rate is maintained, 1800 cases will be reported by April 19, and 3600 by April 2.
“The good thing is that the growth rate for the past five days is slower than that of the past 10 days,” the Health Minister said on Facebook.
“The bad thing is that this small and relative "achievement" can vanish if we "relax" and return to our daily lives without following the rules that prevent the spread of the disease.”
So far, 921 people have tested for the virus, 138 people have recovered, 10 have died in the country.