Հայաստանում ապրիլի 10-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 937-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 16-ով: Նաև մահվան 1 դեպք է գրանցվել։ Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում արձանագրվել է մահվան դեպք։ 72-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաստատված երկկողմանի թոքաբորբ։ Բացի այդ, տղամարդն ունեցել է ուղեկցող քրոնիկ հիվանդություններ՝ զարկերակային գերճնշում, շագանակագեղձի ադենոմա»,- տեղեկացրել է ԱՆ խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 16 to reach 937 on Friday, April 10 morning, according to information provided by the Health Ministry.
According to fresh figures, 11 more people have recovered from the disease, and one more person has died overnight. The deceased was a 72-year-old patient with double pneumonia who had underlying health conditions, such as hypertension, prostate adenoma.
5160 people have tested negative for the virus since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.