ՀՀ առողջապահության նախարարությունը Կառավարությանը կառաջարկի երկարացնել արտակարգ դրության ռեժիմը, հայտնել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։ Նրա խոսքով՝ երկրում արտակարգ դրության ռեժիմը կարևոր է, և հանրությունը որոշման ընդունումից հետո կիմանա մանրամասները։
Թորոսյանը հայտնել է, որ ՀՀ-ում վերջին օրերին կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվն անկում է ապրել, ինչը նաև արակարգ դրության սահմանափակումների հետևանք է։ Նախարարի խոսքով, սակայն, ցածր թվեր տեսնելով չպետք է թուլանալ, քանի որ ՀՀ-ում կա վարակի աղբյուրների բազմազանություն։
«Իրավիճակը տարբեր կերպ կարելի է բնութագրել, որովհետև, եթե խոսքը, օրինակ, պացիենտներին պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերելու մասին է, ապա իրավիճակը հսկողության տակ է, մենք կարողանում ենք բոլորին պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերել, ավելին՝ դեռ ունենք ռեզերվներ, որ ավելի մեծ թվով պացիենտների կարող ենք ցույց տալ։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է նորից զգոնությունը կորցնենք և ասենք՝ քանի որ մենք կարողանում ենք բոլորին բուժել, ապա կարող ենք վերադառնալ մեր առօրյա «նախկին կյանքին»։ Ես ուզում եմ, որ բոլորս ֆիքսենք, որ դեռ երկար ժամանկ նախկին կյանքին վերադարձ չպետք է լինի և դա ներքուստ պետք է ընդունենք։ Նույնիսկ եթե արտակարգ դրության ռեժիմը հանվի, դա չի նշանակում, որ ամեն ինչ պետք է վերադառնա նախկին ռիթմին»,- ասել է նախարարը` հավելելով, որ խոսքը 1-2 տարվա մասին է:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: Հայաստանում ապրիլի 10-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 937-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 16-ով: Ապաքինվել է 149 պացիենտ։ Մահվան ելքով 11 դեպք կա:

Министерство здравоохранения Армении намерено предложить правительству продлить режим чрезвычайного положения, введенный в стране из-за коронавируса. Об этом заявил 10 апреля журналистам глава Минздрава Арсен Торосян.
Он сказал, что число подтвержденных случаев коронавируса в Армении в последние дни сокращается, что также обусловлено введением чрезвычайного положения. Однако, по словам министра, нельзя расслабляться, поскольку в Армении большое число источников заражения.
«Конечно, решение будет принято с учетом многих обстоятельств, но, думаю, что режим ЧП важен», – сказал министр.
По его словам, говоря об оказании надлежащей медицинской помощи пациентам с коронавирусом, можно отметить, что ситуация находится под контролем.
«Мы можем предоставить надлежащую медицинскую помощь каждому, кроме того, у нас все еще есть резервы, которые позволят нам оказать помощь большему количеству пациентов. Но это не значит, что мы должны снова потерять бдительность и считать, что мы можем вернуться к нашей повседневной «прошлой жизни», – заявил Торосян.
Он добавил, что еще долгое время возвращения к прежнему ритму жизни не будет, даже если чрезвычайное положение отменят, так как нельзя допустить ситуации, при которой система здравоохранения не сможет справиться с потоком больных.
В Армении, по состоянию на 10 апреля, выявлено 937 случаев коронавируса, 149 человек выздоровели, 12 – скончались. С 16 марта в Армении объявлено чрезвычайное положение, которое продлится до 14 апреля.