«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը լրացուցիչ միջոցներ է փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ՀՀ-ում կորոնավիրուսի հետ կապված խնդիրներին աջակցելու նպատակով։ Միջոցների մի մասն ուղղվելու է կորոնավիրուսի հաղթահարմանն ուղղված Կառավարության ձեռնարկված միջոցառումներին, մնացածը՝ Ռուսաստանի տարածքում մնացած ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխման ֆինանսավորմանը, տեղեկացնում է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կորպորատիվ հաղորդակցման դեպարտամենտը։
«Մենք շատ ուշադիր հետևում ենք Հայաստանում իրադարձությունների զարգացմանը և անհրաժեշտ ենք համարում շարունակել մեր աջակցությունը՝ ուղղված բնակչությանն ու բժշկական հաստատություններին, կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։
Պատասխանատվություն զգալով բոլոր նրանց հանդեպ, ովքեր տուժել են համաճարակից եւ այսօր չեն կարողանում տուն վերադառնալ՝ լրացուցիչ միջոցներ ենք ուղղում, որպեսզի այդ մարդիկ կարողանան հայրենիք գալ», – նշել է Հայաստանում «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Նարեկ Կարապետյանը։
Բացի այդ, ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման առաջին իսկ օրերին հիմնադրամը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հետ համատեղ որոշակի քանակության դիմակներ, ձեռնոցներ, ալկոգել ու ախտահանիչ միջոցներ է տրամադրել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը, Էջմիածնի քաղաքապետարանին, ինչպես նաև Հայաստանում գործող տարեցների շուրջօրյա խնամքի խնամքի 5 կենտրոնին (Երևանի Նորքի և թիվ 1 տուն-ինտերնատներ, Գյումրու և Վարդենիսի տուն-ինտերնատներ, «Վանաձորի տարեցների տուն» հիմնադրամ):
Ավելի վաղ «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը 100 մլն դրամ է փոխանցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարին։ Դրանցից 50 մլն-ն ուղղվել է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցին (հիվանդանոցի բժշկական անձնակազմի խրախուսման ու ժամանակակից սարքավորումներով վերազինման համար), 50 մլն դրամը՝ ՀՀ կառավարության կողմից կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար բացված հատուկ հաշվեհամարին։

11 Апрель 2020 - 09:57 AMT
Благотворительный фонд «Ташир» перечислил дополнительные средства Всеармянскому фонду «Айастан» с целью содействия в решении проблем, связанных с коронавирусом. Часть средств будет направлена на мероприятия, предпринимаемые правительством для преодоления коронавируса, а остальные средства – на финансирование транспортировки граждан Армении, оставшихся на территории России, сообщает пресс-служба группы компаний «Ташир».
«Мы очень внимательно следим за развитием событий в Армении, и считаем необходимым продолжить нашу поддержку, адресованную населению и медучреждениям в борьбе с коронавирусом. Чувствуя ответственность за всех тех, кто пострадал от пандемии и сегодня не может вернуться домой, мы направляем дополнительные средства, чтобы эти люди могли приехать на родину», – сказал представитель благотворительного фонда «Ташир» в Армении Нарек Карапетян.
Кроме того, с первых же дней распространения коронавируса в Армении фонд совместно с компанией «Электрические сети Армении» предоставил некоторое количество масок, перчаток, алкогелей и дезинфицирующих средств министерству обороны Армении, мэрии Эчмиадзина, а также направил эти средства в пять действующих в Армении центров круглосуточного ухода за пожилыми.
Ранее фонд направил 100 млн драмов на борьбу с коронавирусом в Армении. Из них 50 млн драмов были предоставлены инфекционной больнице «Норк», где лечатся зараженные коронавирусом граждане Армении. Основная часть предоставленной суммы была направлена на поощрение медицинского персонала, а оставшаяся часть – на переоснащение больницы современным оборудованием. Еще 50 млн драмов были перечислены на специальный счет, открытый правительством Армении для борьбы с коронавирусом.