Առողջապահության համաշխարհային կազմկերպությունը (ԱՀԿ) զգուշացրել է մեկուսացումից վաղ դուրս գալու դեպքում կորոնավիրուսի նոր ալիքի վտանգի մասին։ Դա կարող է հանգեցնել նոր զոհերի։
ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադան Հեբրեիսուսը պնդում է, որ սահմանափակումները չեղարկելու հարցում շտապելու կարիք չկա՝ նույնիսկ տնտեսական բացասական ազդեցության պայմաններում, գրում է Interfax-ը։
Եվրոպայում կորոնավիրուսից առավել շատ են տուժել Իտալիան և Իսպանիան, որտեղ կարանտինը պահպանվում է, սակայն որոշ սահմանափակումներ չեղրակվում են։
Իսպանիայում կորոնավիրուսից 15,843 մարդ է մահացել, Իտալիայում՝ 18,849: Իտալիայում կարանտինը երկարացրել են մինչև մայիսի 3-ը, սակայն ապրիլի 14-ից որոշ փոքր ձեռնարկություններ կաշխատեն։

Lifting coronavirus lockdown measures too early could spark a "deadly resurgence" in infections, the World Health Organization chief has warned, according to the BBC.
Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus said countries should be cautious about easing restrictions, even as some struggle with the economic impact.
Europe's worst hit countries, Spain and Italy, are both relaxing some measures, while their lockdowns continue.
Globally there are 1.7 million cases of coronavirus and 103,000 deaths.
Speaking at a virtual news conference in Geneva, Dr Tedros said there had been a "welcome slowing" of the epidemics in some European countries.
He said the WHO was working with governments to form strategies for easing restrictions, but that this should not be done too soon.