Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է ներկայացնել արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգման կառավարության որոշման նախագիծ, որի ընդունմամբ Սահմանադրության ուժով կգումարվի Ազգային ժողովի հատուկ նիստ, հայտնում են կառավարությունից։
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստին փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի մարտավարությանը:
Մասնավորապես, առաջարկվել է ևս 30 օրով երկարաձգել արտակարգ դրության ռեժիմը, պահպանել տեղաշարժի, հանրային տրանսպորտի, միջմարզային շարժի գործող սահմանափակումները, որոնց ժամանակացույցի վերաբերյալ կլինեն պարետի համապատասխան որոշումներ:
Այնուհետև քննարկվել են տնտեսական գործունեության առանձին տեսակների սահմանափակումներին, դրանց վերացման հնարավորության ժամանակացույցին, վարակի տարածման հակազդելուն ուղղված գործողությունների պլանին վերաբերող հարցեր:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, իր հերթին, ամփոփ ներկայացրել է Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրությանն ու վարակված անձանց առողջական վիճակին վերաբերող տեղեկատվություն:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում, որը երկարացվել է մինչև ապրիլի 12-ը: այաստանում ապրիլի 11-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 967-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 30-ով: Մահվան ելքով ընդհանուր 13 դեպք կա։ Ապաքինվել է 173 անձ։

The Armenian government will be considering extending the state of emergency and the nationwide lockdown by 30 days.
The issue was raised on Saturday, April 11 at a meeting of the special committee on the coronavirus crisis, presided over by Prime Minister Nikol Pashinyan.
Health Minister Arsen Torosyan briefed those attending the meeting on the current dynamics of the spread of the virus in the country.
So far, 967 people have tested for the virus, 173 people have recovered, while 13 have died from Covid-19 complications.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, who also serves as the Commandant during the state of emergency, dwelled on the strategy for the fight against the spread of the infection.
Armenia declared a 30-day state of emergency on March 16, and restricted the movement inside the country by April 12.
Torosyan had earlier endorsed the extension of the lockdown, revealing that the Health Ministry is going to submit such a proposal to the government.