Ապրիլի 24-ին՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, ու մայիսի 8-9-ին՝ Շուշիի ազատագրման ու Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանկի օրերին, միայն արարողակարգային միջոցառումներ կլինեն, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է վարչպետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ մարդկանց մասսայական մասնակցություն այդ միջոցառումներին կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված չի լինելու։
Վարչապետը նաև նշել է, որ հանրային տրանսպորտի աշխատանքն ամբողջությամբ արգելվելու է, քանի որ այն ունի ամենամեծ ռիսկայնությունը։ Սակայն գործատուները, կառավարության որոշմամբ, հոգալու են իրենց աշխատակիցների տեղափոխման հարցը։
Առաջիկա շաբաթվա համար արգելված են լինելու նաև միջմարզային ուղևորափոխադրումները։ Տաքսիների ու անձնական մեքենաներով տեղափոխումը կթույլատրվի։ ։Կարող են գործել նաև ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումները, անձնական մեքենաները՝ Պարետատան համապատասխան հրահանգների շրջանակում։
Հայաստանում ապրիլի 11-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 967-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 30-ով: Եվս 1 պացիենտ մահացել է՝ մահերի թիվն, այսպիսով, հասել է 13-ի։

В Армении 24 апреля – в День памяти жертв Геноцида армян, и 8-9 мая – в дни освобождения Шуши и победы в Великой Отечественной войне, состоятся только официальные торжественные мероприятия. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он отметил, что из-за ситуации с коронавирусом массовое участие людей в этих событиях будет отменено.
«В мероприятиях примут участие лишь официальные лица, в соответствии с протоколом. Эти ограничения необходимы, в противном случае мы будем иметь неконтролируемую вспышку вируса», – отметил Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что работа общественного транспорта будет полностью запрещена, так как он несет наибольший риск. Однако работодатели, согласно решению правительства, позаботятся о транспортировке своих сотрудников.
Межрегиональные пассажирские перевозки также будут запрещены в предстоящую неделю. Такси и частные автомобили будут разрешены.