Ապրիլի 14-ին Արցախում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է:
Այն անցնում է արտակարգ իրավիճակի պայմաններում։ Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ Արցախում արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել ապրիլի 12-ից` ժամը 22:00-ից սկսած մինչև մայիսի 12-ը` ժամը 22:00-ն ներառյալ:
Մարտի 31-ի համապետական, այդ թվում՝ նախագահական ընտրությունների արդյունքում թեկնածուներից ոչ մեկը չէր հաղթահարել անհրաժեշտ շեմը՝ ձայների կեսից ավելին, ինչն էլ հիմք էր դարձել երկրորդ փուլի անցկացման համար:
2-րդ փուլում պայքարում է երկու թեկնածու՝ Արայիկ Հարությունյանը, որն առաջին փուլում ստացել էր ձայների 49,26 տոկոսը, և ԱՀ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը, ում աջակցել էր ընտրողների 26,4 տոկոսը։
Ապրիլի 14-ի ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի 103,637 քաղաքացի: Կազմավորվել է 282 ընտրատեղամաս, որոնցից մեկը՝ Երևանում:
Ավելի վաղ Մայիլյանը արցախցիներին կոչ էր արել չմասնակցել ընտրությունների երկրորդ փուլին՝ նոր կորոնավիրուսի համավարակի գնալով ահագնացող վտանգի պայմաններում։
Մարտի 31-ին միաժամանակ կայացել են երկու համապետական նշանակության՝ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ: Վերջինիս արդյունքում ձևավորվել է յոթերորդ գումարման ԱՀ Ազգային ժողովը՝ բաղկացած 33 պատգամավորից: Նոր Խորհրդարանում ընդգրկված կլինեն «Ազատ Հայրենիք-Քաղաքացիական միացյալ դաշինք» կուսակցությունների դաշինքը (16 մանդատ), «Միասնական հայրենիք» (9 մանդատ), Արցախի «Արդարություն» (3 մանդատ), «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» (3 մանդատ) և «Արցախի ժողովրդավարական» (2 մանդատ) կուսակցությունները:

The second round of Artsakh’s (Nagorno Karabakh) presidential election kicked off on Tuesday, April 14 morning amid the emergency situation declared in the country just two days earlier.
Karabakh has declared an emergency situation from April 12 to May 12. The measure was announced by outgoing President Bako Sahakyan and is aimed at curbing the spread of the novel coronavirus. Six people have been diagnosed with Covid-19 so far.
Two candidates – former First Minister Arayik Harutyunyan who got the 49.26% of the vote in the first round, and Foreign Minister Masis Mayilyan who got 26.4% – are running for President in the country with a population of roughly 150,000.
More than 103,000 people are eligible to vote in 281 polling stations across the country and one in Yerevan, Armenia.
The first round of the vote was held two weeks earlier on March 31, when parliamentary elections were also held. 33 lawmakers from five parties and blocs were elected to the National Assembly as a result.