Ավելի քան 117 մլն երեխա կարող է զրկվել կարմրուկի դեմ պատվաստումից, քանի որ երկրները կենտրոնացել են կորոնավիրուսի պանդեմիայի դեմ պայքարի վրա։ Այդ մասի հայտարարել են ՄԱԿ-ում։
Նշվում է, որ կորոնավիրուսի պատճառով կարմրուկի դեմ պատվաստումները հետաձգվել են աշխարհի ավելի քան 24 երկրում, այդ թվում` Ղազախստանում Ղրղզստանում, Ուկրաինայում և Ուզբեկստանում։ Դրանք կչեղարկվեն ևս 13 երկրում։ Այդ կապակցությամբ ԱՀԿ-ն և ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամը (ՅՈւՆԻՍԵՖ) հանդես են եկել ի աջակցություն «Կարմրուկի և կարմրախտի դեմ պայքարի նախաձեռնության»։ Դա գլոբալ միավորում է, որը ՄԱԿ երկու գործակալությունը հիմնել են Ամեիրիկյան Կարմիր խաչի, ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնի հետ համատեղ։
Մտավախություն հայտնելով, որ միլիոնավոր երեխաներ աշխարհի 37 երկրում կարող են զրկվել կարմրուկի դեմ պատվաստումից՝ ՄԱԿ-ը հիշեցրել է ԱՀԿ սկզբունքների մասին, պանդեմիայի շրջանում երկրներին իմունիզացիայի միջոցառումների անցկացման հարցում օգնելու առումով։
«Եթե երկրները ստիպված լինեն պատվաստումները կասեցնելու բարդ որոշում կայացնեն, մենք կոչ ենք անում նրանց ակտիվացնել չպատվաստված երեխաների շրջանակը պարզելու գործողությունները՝ հետագայում նրանց պատվաստելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
2018-ին կարմրուկից աշխարհում 140,000 մարդ է մահացել, հիմնականում՝ երեխաներ։ Մինչդեռ հիվանդությունը հեշտությամբ կարելի է կանխել արդեն 50 տարի գոյություն ունեցող պատվաստանյութի շնորհիվ։
Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի առումով իրավիճակը բարվոք է, տեղական դեպքեր չեն գրանցվում։ Արձանագրվում են միայն բերովի դեպքեր չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձանց շրջանում:

14 Апрель 2020 - 11:33 AMT
Сейчас, когда страны во всем мире сосредоточились на борьбе с пандемией COVID-19, возникает опасность того, что более 117 миллионов детей могут пропустить вакцинацию против кори. Об этом 14 апреля заявили в ООН.
Сообщается, что из-за коронавируса кампании по вакцинации против кори были уже отложены в 24 странах мира, в том числе в Казахстане, Кыргызстане, Украине и Узбекистане. Они будут отменены еще в 13 странах. В этой связи Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) совместно с другими партнерами в области здравоохранения выступили с заявлением в поддержку «Инициативы по борьбе против кори и краснухи» – глобального партнерского объединения, учрежденного обоими агентствами ООН совместно с Американским Красным Крестом, Центром США по контролю над болезнями.
Выразив обеспокоенность тем, что миллионы детей в 37 странах могут пропустить вакцинацию, в ООН напомнили о новых руководящих принципах ВОЗ по оказанию помощи странам в проведении мероприятий по иммунизации во время пандемии. В этих рекомендациях главы учреждений предлагают сопоставлять риски, связанные с задержками вакцинации и с передачей коронавируса.
«В том случае, если странам придется принять непростое решение приостановить вакцинацию из-за распространения COVID-19, мы настоятельно призываем их руководство активизировать выявление непривитых детей с тем, чтобы, провести их вакцинацию как только это станет возможным», – говорится в заявлении.
Его авторы подчеркнули, что защита населения и работников здравоохранения там, где существует высокая степень риска заражения коронавирусом, не должна оборачиваться снижением внимания к детям.
В 2018 году во всем мире от кори умерли 140 тысячи человек, в основом дети. При этом болезнь можно легко предотвратить с помощью вакцины, которая существует уже 50 лет. Но сегодня основной помехой плановой иммунизации детей является COVID-19. Самую большую опасность сложившаяся ситуация представляет для детей в возрасте до 12 месяцев, которые чаще других умирают от осложений, связанных с корью. Без вакцинации их риск заражения возрастает с каждым днем.