Արցախի պարետ Գրիգորի Մարտիրոսյանի որոշմամաբ՝ անձանց տեղաշարժի նոր սահմանափակումներ են մտցվել և սահմանվել է անձանց պարտադիր ինքնամեկուսացում` կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով։
Ըստ որոշման՝ անձի ինքնամեկուսացման վայրը չի կարող փոխվել, մինչև համապատասխան որոշման չեղարկումը։
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 15-ից։
Ապրիլի 14-ին Արցախում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է ընթանում։
Տնից դուրս գալու դեպքում քաղաքացիները պետք է լրացնեն հատուկ ձևով անցաթուղթ, աշխատանքի գնալու դեպքում ներկայացնեն համապատասխան ձևաթուղթ։
Նշվում է, որ մինչև ապրիլի 15-ը՝ ժ, 22։00-ն, սահմանված վայրերում տեղադրվելու են հատուկ անցակետեր՝ տեղաշարժը հսկելու համար։
Որոշումը տարածվում է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ, Մոշաթաղ, Ծիծեռնավանք, Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ, Կոճողոտ, Հաթերք և Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ համայնքների վարչական տարածքների վրա։
Արցախում կորոնավիրուսով վարակված 6 քաղաքացի կա։ ՀՀ-ում մարտի 16-ից մայիսի 14-ը արտակարգ դրոթյուն է։ Հայաստանում 1067 վարակակիր կա։

Artsakh (Nagorno Karabakh) Commandant Grigori Martirosyan on Tuesday, April 14 imposed movement restrictions and issued a self-isolation order for the residents of several villages in order to stop the spread of the novel coronavirus.
The settlements affected by the decision are presumably home to the six confirmed cases of Covid-19 in Karabakh.
According to the decree, people living in the villages in question will not be able to leave their places of self-isolation beginning from April 15.
Karabakh has declared an emergency situation from April 12 to May 12. The measure was announced by outgoing President Bako Sahakyan and is aimed at curbing the spread of the novel coronavirus.
So far, 1067 people have tested positive for Covid-19, 265 people have recovered, 16 have died in the country.