Բռնության հրապարակային կոչը և դրա արդարացումը քրեականացնող օրենքի նախագիծն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է։
Կողմ է քվեարկել 97 պատգամավոր, դեմ՝ 14-ը, ձեռնպահներ չեն եղել։
Խոսքն անձի հանդեպ որևէ սոցիալական կամ անձնական բնույթի հանգամանքով պայմանավորված բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի մասին է, նման բռնությունը հրապարակային արդարացնելու կամ քարոզելու:
Օրինագծով քրեական պատասխանատվություն է սահմանվում անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ՝ սեռով, ռասայով, մաշկի գույնով, էթնիկական կամ սոցիալական ծագումով, գենետիկական հատկանիշներով, լեզվով, կրոնով, աշխարհայացքով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով, ազգային փոքրամասնության պատկանելությամբ, գույքային վիճակով, ծնունդով, հաշմանդամությամբ, տարիքով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնլու համար:
Ավելի վաղ ԱԺ-ում ատելության խոսքի դեմ պայքարող աշխատանքային խումբ էր ստեղծվել, որի ղեկավար էր ընտրվել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։

The Armenian National Assembly on Wednesday, April 15 approved a law criminalizing public calls for and justification of violence.
The new law bans public calls for violence against a person based on social or personal circumstances, or the public justification or propagation of such violence.
In particular, public calls for violence based on gender, race, skin color, ethnic or social origin, genetic characteristics, language, religion, worldview, political or other views, property, status, birth, disability, age or other personal or social circumstances are now forbidden and punishable by law.
Earlier, a working group was established in the parliament to fight against hate speech, whose leader was Sargis Khandanyan, a member of the ruling My Step bloc.