Ազգային ժողովն ընդունել է 50 մլն դրամից ավելի ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրինագիծը, որով նախատեսվում է բռնագանձել այն գույքը, որի ձեռքբերումը չի հիմնավորվում օրինական եկամտի աղբյուրներով:
Նախագիծը ներկայացրել է արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ նշելով, որ օրինագիծն էֆեկտիվ է կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Նա հայտնել է, որ դրանում մի շարք լրացումներ են արվել՝ այդ թվում նաև ընդդիմության առաջարկով, օրինակ՝ ապօրինի ծագմամբ գույքի բռնագանձման շեմը 25 մլն դրամից բարձրացվել է 50 մլն դրամի։
Ըստ նախարարի՝ գույքի ապօրինի ծագումն ապացուցելու բեռն ընկնում է պետության վրա։
Բադասյանի խոսքով՝ անձինք, ում գույքը փոխանցվել է որպես ալիմենտ, կյանքին կամ առողջությանը վնաս պատճառելու փոխհատուցում, ազատվել են ստացված գույքը վերադարձնելու պարտականությունից՝ անկախ գույքի ծագման մասին իմանալուց։ Հստակ նախատեսվել է, որ գույքի բռնագանձմամբ չեն դադարում գույքի առնչությամբ բարեխիղճ անձանց, այդ թվում՝ գրավառուների իրավունքները։
Բադասյանը նշել է, որ ապօրինի հարստացման վերաբերյալ ուսումնասիրությունը սկսելուց առաջ պետք է ներառվեն առնվազն 10 տարվա տվյալներ, բացառիկ դեպքերում՝ տվյալներ՝ սկսած 1991 թվականից։

Национальное собрание Армении 15 апреля приняло во втором и окончательном чтении законопроект о конфискации незаконно приобретенного имущества.
Проект «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение» представил министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
Законопроект предусматривает конфискацию незаконного имущества, если его стоимость превышает 50 млн драмов (около $100 тыс).
Законопроект позволяет конфискацию имущества, приобретение которого не обосновывается законными источниками дохода в объемах, предусмотренных проектом. В отношении такого имущества действует презумпция незаконного происхождения, которая может быть опровергнута ответчиком по представлению доказательств, обосновывающих приобретение имущества. Речь идет о неучтенном имуществе только политиков и предпринимателей.
По словам министра, бремя доказательства незаконности имущества лежит на государстве. То есть не чиновник должен доказывать свою невиновность, а государство – его виновность.
Проверке может быть подвергнуто имущество, приобретенное максимум за 10 лет до проверки. В исключительных случаях, при наличии веских доказательств, расследование может затрагивать период с 1991 года.
В составе Генеральной прокуратуры будет действовать новый компетентный орган, который позволит проводить изучение активов и конфисковать в пользу государства необоснованное законом имущество.