Հայաստանում ապրիլի 16-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 1159-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 48-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս մեկ դեպք է գրանցվել։ Այդպիսով մահվան ելքով դեպքերի թիվը հասել է 18-ի։
«73-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաստատված երկկողմանի թոքաբորբ։ Տղամարդն ունեցել է նաև ուղեկցող քրոնիկ հիվանդություններ՝սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում։ Բուժման ընթացքում առաջացել է քրոնիկ հիվանդությունների սրացում` սրտի ռիթմի խանգարում` պերսիստենտ ձև, գլխուղեղի իշեմիկ ինսուլտ»,- տեղեկացրել է ԱՆ խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Ապաքինվել է ևս 61 անձ, ընդհանուր՝ 358։
Ընդհանուր առմամբ, թեստավորվել է 9632 մարդ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից գործող արտակարգ դրությունը երկարացվել է մինչև մայիսի 14-ը՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում։

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 48 to reach 1159 on Thursday, April 16 morning, according to information provided by the Health Ministry.
According to fresh figures, 61 more people have recovered from the disease, while one patient has died. The deceased, a 73-year-old man, was also diagnosed with double pneumonia and had underlying health conditions, including ischemic heart disease, hypertension.
9632 tests have been performed since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.