Forbes-ը հրապարակել է ՌԴ ամենահարուստ գործարարների ամենամյա ցանկը, որտեղ հայազգի 8 գործարար կա։
Ռուսաստանի խոշորագույն «Մագնիտ» մանրածախ ցանցի հիմնադիր և համասեփականատեր Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) 29-րդ տեղում է $3.4 մլրդ կարողությամբ։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և նախագահ 53-ամյա Սամվել Կարապետյանը, որը 2019-ին 29-րդն էր, 2020-ին զբաղեցրել է 39-րդ տեղը։ Նրա կարողությունը գնահատվում է $2.5 մլրդ՝ 2019-ի $3.7 մլրդ դիմաց։
52-րդ տեղում է հայազգի միլիարդատեր Անդրեյ Անդրեևը (Օհանջանյանց): Նա ինտերնետ ծանոթությունների Badoo ծառայության հիմնադիրն է $1.8 մլրդ կարողությամբ։
«Վարդանյան, Բրոյթման և գործընկերներ» ընկերության նախագահ և ընտանեկան RVVZ Foundation հիմնադրամի համահիմնադիր, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հիմնադիր գործընկեր, բարերար և «Ավրորա» հումանիտար մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը 103-րդ տեղում է։ Նրա կարողությունն անփոփոխ է մնացել և գնահատվում է $950 մլն։
«Սկարտել» ընկերության հիմնադիր և սեփականատեր, ինչպես նաև Yota-ի բաժնետեր Ալբերտ Ավդոլյանը զգալի բարելավել է իր դիրքերը վարկանիշում՝ 2019-ի 146-րդ տեղից բարձրանալով 113-րդ տեղը։ Նրա կարողությունը գնահատվել է $800 մլն։
«ՌԵՍՈ-Գարանտիա» ընկերության սեփականատերեր և տնօրենների խորհրդի նախագահներ Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսովները զբաղեցնում են 146 և 147 տեղերը համապատասխանաբար։ Եղբայրներից յուրաքանչյուրի կարողությունը գնահատվում է $700 մլն։
ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիր, տնօրենների խորհրդի անդամ, iiko, Findo և Ayb հիմնադրամի համահիմնադիր Դավիթ Յանը 2019-ին զբաղեցրած 200-րդ տեղից բարձրացել է 166-րդ հորիզոնական։ Նրա կարողությունը գնահատվում է $600 մլն։
Վարկանիշում 102 միլիարդատեր կա՝ 2-ով ավելի, քան 2019-ին։ Սակայն ՌԴ 200 ամենահարուստ մարդկանց համախառն կարողությունը կրճատվել է $40 մլրդ-ով։

17 Апрель 2020 - 08:34 AMT
Forbes опубликовал ежегодный рейтинг богатейших бизнесменов России. В список вошли 8 бизнесменов армянского происхождения.
Так, основатель и совладелец (до 2018 года) крупнейшей розничной сети «Магнит» Сергей Галицкий (Арутюнян) занимает 29 место с состоянием в $3.4 млрд.
54-летний президент и основатель группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, занимавший в 2019 году 29 место, в 2020 году расположился на 39-м. Журнал оценил его состояние в $2.5 млрд вместо $3.7 млрд в 2019 году.
На 52-м месте миллиардер армянского происхождения Андрей Андреев (Оганджанянц) – основатель сервиса интернет-знакомств Badoo, у него $1.8 млрд.
Президент компании «Варданян, Бройтман и партнеры» и сооснователь семейного фонда RVVZ Foundation, партнер-учредителем Московской школы управления Сколково, меценат и соучредитель Гуманитарной премии «Аврора» Рубен Варданян, как и в 2019 году, занимает в списке 103-е место. Его состояние так же осталось неизменно и оценивается в $950 млн.
Основатель и владелец компании «СКАРТЕЛ», а также держатель акций Yota Альберт Авдолян значительно улучшил свои позиции в рейтинге, с 146 места в 2019 году поднявшись до 113-го. Журнал оценил его состояние в $800 млн.
Братья Николай и Сергей Саркисовы – владельцы и председатели совета директоров «РЕСО-Гарантии» – занимают в списке 146 и 147 места соответственно. Состояние каждого из братьев оценивается в $700 млн.
Российский предприниматель армянского происхождения, основатель и член совета директоров группы компаний ABBYY, сооснователь iiko, Findo и фонда Ayb Давид Ян с 200 места в 2019 году поднялся до 166-го. Его состояние оценивается в $600 млн.
В рейтинге 102 миллиардера – это на два больше, чем в 2019 году. Однако совокупное состояние 200 богатейших россиян сократилось на $40 млрд – до $456 млрд. Порог попадания в рейтинг снизился с $500 млн до $400 млн.