Forbes-ը հրապարակել է ՌԴ ամենահարուստ գործարարների ամենամյա ցանկը, որտեղ հայազգի 8 գործարար կա։
Ռուսաստանի խոշորագույն «Մագնիտ» մանրածախ ցանցի հիմնադիր և համասեփականատեր Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) 29-րդ տեղում է $3.4 մլրդ կարողությամբ։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և նախագահ 53-ամյա Սամվել Կարապետյանը, որը 2019-ին 29-րդն էր, 2020-ին զբաղեցրել է 39-րդ տեղը։ Նրա կարողությունը գնահատվում է $2.5 մլրդ՝ 2019-ի $3.7 մլրդ դիմաց։
52-րդ տեղում է հայազգի միլիարդատեր Անդրեյ Անդրեևը (Օհանջանյանց): Նա ինտերնետ ծանոթությունների Badoo ծառայության հիմնադիրն է $1.8 մլրդ կարողությամբ։
«Վարդանյան, Բրոյթման և գործընկերներ» ընկերության նախագահ և ընտանեկան RVVZ Foundation հիմնադրամի համահիմնադիր, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հիմնադիր գործընկեր, բարերար և «Ավրորա» հումանիտար մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը 103-րդ տեղում է։ Նրա կարողությունն անփոփոխ է մնացել և գնահատվում է $950 մլն։
«Սկարտել» ընկերության հիմնադիր և սեփականատեր, ինչպես նաև Yota-ի բաժնետեր Ալբերտ Ավդոլյանը զգալի բարելավել է իր դիրքերը վարկանիշում՝ 2019-ի 146-րդ տեղից բարձրանալով 113-րդ տեղը։ Նրա կարողությունը գնահատվել է $800 մլն։
«ՌԵՍՈ-Գարանտիա» ընկերության սեփականատերեր և տնօրենների խորհրդի նախագահներ Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսովները զբաղեցնում են 146 և 147 տեղերը համապատասխանաբար։ Եղբայրներից յուրաքանչյուրի կարողությունը գնահատվում է $700 մլն։
ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիր, տնօրենների խորհրդի անդամ, iiko, Findo և Ayb հիմնադրամի համահիմնադիր Դավիթ Յանը 2019-ին զբաղեցրած 200-րդ տեղից բարձրացել է 166-րդ հորիզոնական։ Նրա կարողությունը գնահատվում է $600 մլն։
Վարկանիշում 102 միլիարդատեր կա՝ 2-ով ավելի, քան 2019-ին։ Սակայն ՌԴ 200 ամենահարուստ մարդկանց համախառն կարողությունը կրճատվել է $40 մլրդ-ով։

Eight Russian businessmen of Armenian descent have been included in Forbes' annual rich-list.
The founder and co-owner (until 2018) of the largest retail chain Magnit, Sergey Galitsky (Arutyunyan) has landed in the 29th place with $3.4 billion.
The 54-year-old president and founder of the Tashir Group of Companies, Samvel Karapetyan, ranks the 39th in the list, down from 29th last year. The magazine estimates his fortune at $2.4 billion, down from $3.7 billion in the previous edition of the report.
The 52nd spot is taken by Armenian-born billionaire Andrey Andreev (Ogandjanyants) with $1.8 billion, who is the founder of the online dating service Badoo.
President of Vardanyan, Broitman and Partners Ltd. and co-founder of the RVVZ Foundation family fund, founding partner of the Moscow School of Management SKOLKOVO, philanthropist and co-founder of the Aurora Humanitarian Prize Ruben Vardanyan ranks the 103rd, his fortune is estimated at $950 million.
The brothers Nikolay and Sergey Sarkisov, owners and chairmen of the board of directors of RESO-Garantia, come in the 146th and 147th in the list, respectively. The fortune of the brothers is estimated at $700 million each.
The founder and owner of the company Skartel, as well as the holder of Yota shares Albert Avdolyan ($800 million) has landed on the 113th place of the rating.
Russian entrepreneur of Armenian origin, founder and member of the board of directors of the ABBYY group of companies, co-founder of iiko, Findo and Ayb Foundation David Yang comes in the 166th line of the rating with $600 million.