Կորոնավիրուսի դեպքերի կրկնապատկման տեմպն ապրիլի 18-ի դրությամբ 17 օր է, նման տեմպի պահպանման դեպքում մայիսի 4-ին ՀՀ-ում կլինի 2500 վարակված, իսկ մայիսի 21-ին՝ 5000, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Ապրիլի 9-ին նախարարը նշել էր, որ դեպքերի կրկնապատկման ցիկլը մոտենում է 10 օրվա և տեմպի պահպանման դեպքում ապրիլի 19-ին ՀՀ-ում մոտ 1800 դեպք կլինի, իսկ ապրիլի 29-ին` 3600: Փաստացի, ՀՀ-ին հաջողվել է որոշ չափով կոտրել վարակի տարածման տեմպը՝ հաշվի առնելով, որ ապրիլի 18-ի դրությամբ երկրում 1248 վարակակիր կա։
«Եվ մեր բոլորի խնդիրը մնում է նույնը` կոտրել տարածման տեմպը և հիվանդության տարածման օղակները: Դրա համար անհրաժեշտ է բացառել հիվանդության մարդուց մարդ փոխանցումը` ամենուր սոցիալական հեռավորություն պահելով, միմյանց հետ սերտ շփման վարքագծերը փոխելով դեպի հեռավար շփումը, ինչպես նաև ձեռքերը հաճախակի լվանալով և ախտահանելով ու հնարավորինս դեմքին չդիպչելով»,- գրել է նախարարը` կոչ անելով մնալ տանը։
Թորոսյանը նշել է, որ թեստավորման հզորությունների մեծացումն օրական 1000 թեստի բարդ և բազմաբաղադրիչ գործընթաց է եղել և երբևէ ՀՀ-ում օրական այդքան մեծ թվով ՊՇՌ թեստ չի արվել:
Հայաստանում ապրիլի 18-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 1248-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 47-ով: Մահվան ելքով դեպքերի թիվը հասել է 20-ի:

18 Апрель 2020 - 10:18 AMT
По состоянию на 18 апреля в Армении темп удвоения случаев коронавирусной болезни составляет 17 дней. Об этом заявил в Facebook министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
«Если этот темп сохранится, то 4 мая у нас будет 2500 случаев, а 21 мая – 5000 случаев», – отметил он.
9 апреля министр заявлял, что темпы удвоения случаев коронавируса в Армении составляют около 10 дней, и при таком темпе к 19 апреля в стране должно было быть 1800 случаев, а 29 апреля – 3600. Однако, по состоянию на 18 апреля, в Армении выявлено 1248 случаев, из которых активных – 705.
«Наша общая задача остается неизменной: сломать темп распространения и разорвать звенья распространения болезни. Для этого необходимо исключить передачу заболевания от человека к человеку – посредством соблюдения повсеместно социальной дистанции, изменения привычки тесных контактов друг с другом на дистанционное общение, а также частого мытья и дезинфицирования рук, максимального исключения касаний лица», – заявил Торосян.
Он добавил, что увеличение возможностей для тестирования – 1000 тестов в день – было очень сложным и многокомпонентным процессом, и никогда ранее в Армении не проводилось такого количества ПЦР-тестов.