Ռուսաստանում կորոնավրուսի պանդեմիայի պայմաններում գործատուներն աշխատանքի կընդունեն թույլտվություն չունեցող օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց։
Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում։
Իրենք գործատուները, սակայն, պետք է օտարերկրացիներին աշխատանքի ընդունելու թույլտվություն ունենան և ապահովեն անհրաժեշտ սանիտարահիգիենիկ միջոցներով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՌԴ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել երկրում օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց հաշվառման կանգնելու կամ ըստ բնակության վայրի գրանցվելու ժամկետները մարտի 15-ից մինչև հունիսի 15-ը երկարաձգելու մասին։
Մինչև հունիսի 15-ն օտարերկրացիներին և քաղաքացիություն չունեցող անձանց նկատմամբ արտաքսման որոշումներ չեն կայացվի, նրանք չեն զրկվի փախստականի կարգավիճակից, վիզաները չեն չեղարկվի, նրանք չեն զրկվի նաև կացության իրավունքից կամ նմանատիպ այլ փաստաթղթերից։
ՌԴ-ում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 36,793-ի։ Աճը մեկ օրում ապրիլի 18-ի դրությամբ կազմել է 15 տոկոս։ Ընդհանուր առմամբ, մահացել է 313 մարդ, ապաքինվել՝ 3057։
ՌԴ արտագնա աշխատանքի մեկնածների թվում բազմաթիվ են նաև հայաստանցիները: Կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված ոմանք նաև կորցրել են աշխատանքը։

Президент РФ Владимир Путин подписал указ, регулирующий правовое положение в России иностранцев и лиц без гражданства в условиях пандемии коронавируса.
Как следует из указа, сроки временного пребывания иностранцев и лиц без гражданства, а также сроки, на которые они должны быть поставлены на учет или зарегистрированы по месту жительства, продлеваются с 15 марта по 15 июня, пишет РИА Новости.
Кроме того, в течение этого времени российские работодатели смогут нанимать иностранцев, у которых нет разрешения на работу. При этом сами работодатели должны иметь разрешение на привлечение иностранных работников и обеспечить соблюдение санитарно-эпидемиологических норм.
До 15 июня в отношении иностранцев или лиц без гражданства не будут приниматься решения о нежелательности их пребывания в России, депортации или передаче их иностранному государству. Их также не будут лишать статуса беженца, временного убежища, не будут аннулировать визы, разрешения на работу, виды на жительство и другие подобные документы.
В России сейчас остаются сотни граждан Армении, которые из-за пандемии коронавируса лишились заработка и жилья. Посольство Армении и МИД РА предпринимают необходимые шаги, чтобы как можно скорее организовать их транспортировку в Армению. В московском аэропорту Домодедово на данный момент остаются более 260 граждан РА, которые дожидаются вылета в Ереван.