ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հորդորել է «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում գտնվող քաղաքացիներին չմնալ օդանավակայանի տարածքում և ընդունել հյուրատներ տեղափոխվելու առաջարկը։ Այդ մասին ասվում է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում։
Դեսպանը հերթական անգամ տեսակապի միջոցով շփվել է օդանավակայանում գտնվող քաղաքացիների հետ։ Նա տեղեկացրել է նաև, որ առաջիկա 4 օրը Մոսկվայից դեպի Երևան չվերթ չի նախատեսվում։
Տողանյանը կոչ է արել 262 անձից կազմված և դեսպանությանը ներկայացված ցուցակում հստակեցնել գրանցված քաղաքացիների առաջնահերթությունը:
Ավելի վաղ ՀՀ պարետատան տարածած հայտարարության համաձայն, Մոսկվայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձի կազմակերպման աշխատանքներ կտանեն ապրիլի 23-ից հետո՝ գործողությունները համադրելով վերադարձողներին կարանտինային ռեժիմում պահելու հնարավորությունների հետ։
Ապրիլի 6-ին, 7-ին և 12-ին երեք չարթերային չվերթով իրականացվել է Մոսկվայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը:

В ближайшие 4 дня рейса из Москвы в Ереван не предусмотрено. Об этом заявил посол Армении в РФ Вардан Тоганян в обращении к гражданам РА, ожидающим в московском аэропорту Домодедово вылета в Ереван.
Тоганян в очередной раз пообщался с гражданами посредством видеосвязи. Он призвал уточнить приоритеты граждан, зарегистрированных в представленном в посольство списке из 262 человек.
«Посол также призвал граждан не оставаться на территории аэропорта и принять предложение о размещении в гостевых домах, сообщив при этом, что в ближайшие 4 дня рейса из Москвы в Ереван не предусмотрено», – говорится в сообщении посольства РА.
Согласно сообщению комендатуры РА, до 23 апреля граждан Армении будут привозить из других стран. Это означает, что рейсов из России до этого числа может не быть.