Ամերիկյան ռեալիթ շոուների աստղ, հայկական ծագմամբ մոդել Քիմ Քարդաշյանը հանդես է եկել թրաֆիքինգի զոհ Ալեքսիս Մարտինի պաշտպանությամբ, գրում է Daily Mail-ը՝ հավելելով, որ կինը բանտից, հավանաբար, ազատվել է հենց Քարդաշյանի միջամտությամբ։
Ալեքսիս Մարտինը 15 տարեկան էր, երբ դատապարտվել է խաբեությամբ հափշտակություն կատարելու համար, ինչը հանգեցրել է իրեն թրաֆիքինգի մեջ ներգրաված տղամարդու մահվանը։
Մարտինն այժմ 22 տարեկան է, նա Քարդաշյանի օգնությանն է դիմել, երբ աստղը 2018-ին բանտից կարողացել է ազատել ևս մեկ կին դատապարտյալի՝ Էլիս Մարի Ջոնսոնին։ Վերջինս ցմահ դատապարտված է եղել թմրանյութերի վաճառքի գործով։
Քարդաշյանը Մարտինի գործը ներայացրել է իր՝ «Քիմ Քարդաշյան․ Արդարադատության նախագիծ» փաստավավերագրական ֆիլմում, որը եթեր է հեռարձակվել 2020-ի ապրիլին։
Ֆիլմից մոտ երկու շաբաթ անց նահանգապետը հայտնել է Մարտինին, որ նա 7 դատապարտյալից մեկն է, ում ներում է շնորհվել կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով։
Քարդաշյանն իր թվիթերյան միկրոբլոգում անդրադարձել է այս դեպքին՝ նշելով, որ Ալեքսիս Մարտինը սեռական թրաֆիքինգի զոհ է և նրա պատմությամբ կիսվելն իր համար պատիվ է եղել։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել էր Քիմ Քարդաշյանին, նրանք քննարկել էին քրեական իրավունքի հնարավոր բարեփոխումը:

A sex trafficking survivor serving life in a prison in Ohio, U.S. for murder is set to be released after reality TV star Kim Kardashian West campaigned for her freedom, the Mail Online says.
Ohio Gov. Mike DeWine has commuted the sentence of Alexis Martin, who was 15 years old when she was convicted of plotting a robbery that resulted in the death of the man who trafficked her.
Martin, now 22 and five years into her life sentence, wrote to Kardashian pleading for help after the reality star helped secure the release of another inmate, Alice Marie Johnson, in 2018.
Kardashian, a fierce advocate for prison reform, drew attention to Martin's case by featuring her in her documentary 'Kim Kardashian: The Justice Project', which aired on Oxygen earlier this month.
Less than two weeks later, Martin's prayers were answered as DeWine announced that she was among the seven inmates for whom he would grant clemency amid the coronavirus pandemic.
Kardashian applauded the news on Twitter, writing: 'Alexis Martin is a sex traffic survivor and I was honored to be able to share her story on the Justice Project.
Martin explained her case to Kardashian during a meeting depicted in the Oxygen documentary.
She described how she was arrested at age 15 for aggravated murder for allegedly killing her pimp after suffering from years of sexual abuse beginning when she was nine.