Բանգլադեշում 100,000-ից ավելի մարդ անտեսել է կորոնավիրուսի պատճառով ինքնամեկուսացման հրահանգն ու Բրահմանբարի շրջանում մասնակցել իսլամական կուսակցության ավագ առաջնորդ Մաուլան Զուբայեր Ահմադ Անսարիի թաղմանը, փոխանցում է CNN-ը։
Հավաքված մարդկանց թիվը հաստատել են նաև երկրի իշխանությունները։
Մահմեդական ուսուցիչ Անսարի թաղման պատճառով Բանգլադեշում ժամանակավորապես չեղարկվել է 5 հոգուց ավելի խմբով աղոթքների արգելքը։ Արդյունքում մարդիկ դուրս են եկել՝ ուղևորվելով Բրահմանբարի շրջան։
Ոստիկանության համար անսպասելի է եղել, որ թաղման հետ կապված մարդկանց նման մեծ հոսք կլինի, արդյունքում իրավապահները չեն կարողացել կառավարել ամբոխին։
Իշխանությունը կարգադրել է շրջանում 2 բարձրաստիճան ոստիկանի պաշտոնից ազատել՝ թաղման գնացող մարդկանց խոչընդոտել չկարողանալու համար։
Բանգլադեշի գյուղերում արդեն խստացվել են կարանտինի կանոնները, հրահանգվել է 14-օրյա մեկուսացման մեջ գտնվել՝ պարզելու համար՝ արդյոք որևէ մեկը վարակվել է բազմամարդ թաղումից հետո։
Ապրիլի 20-ի դրությամբ Բանգլադեշում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 2456 է, 91 հոգի մահացել է, 75 պացիենտ առողջացել։ Բանգլադեշի իշխանությւոնները չգիտեն՝ ինչպիսին կլինի վարակի մասշտաբը ապրիլի 18-ի բազմահազարանոց թաղումից հետո։

More than 100,000 people defied Bangladesh's lockdown order on Saturday, April 18 to attend the funeral of a senior leader of the Islamist party in the district of Brahmanbaria, authorities said, according to CNN.
The estimated size of the crowd was confirmed by the prime minister's special assistant, Shah Ali Farhad and the Brahmanbaria police spokesman, Imtiaz Ahmed.
The funeral for Maulana Zubayer Ahmad Ansari, an Islamic teacher, broke the country's ban of no more than five people attending prayers at one time, sparking fears of a new coronavirus outbreak emerging from the event.
Tens of thousands of people flooded the roads to Brahmanbaria district, walking from the surrounding areas to attend the funeral, according to Mohammad Mamunul Haque, the joint secretary general of the Islamist party.
The police were unable to control the crowd, resulting in the officer in charge and assistant superintendent being withdrawn from the event and a committee being formed to start an investigation into how such a large crowd was allowed to congregate, according to Sohel Rana, the Bangladesh Police Central spokesman.
As of Monday, Bangladesh had recorded 2,948 positive cases of coronavirus and 101 deaths, but officials say the actual numbers are likely higher due to lack of testing kits.