Covid-19-ի բռնկումից ի վեր Սերջոն աշխատում է Լոմբարդիայում՝ երկրում կորոնավիրուսից ամենաշատը տուժած շրջանում, որտեղ լուսանկարում է և վարակվածներին ու բուժվողներին, և բուժաշխատողներին, որոնք ամեն ինչ անում են հիվանդության տարածման դեմն առնելու համար:
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ֆոտոլրագրողն այսօրվա Իտալիան նկարագրեց որպես պատերազմական գոտի, որտեղ բոլոր ջանքերն ու ռեսուրսները մոբիլիզացվում են պանդեմիայի դեմ պայքարի շուրջ:
«Պայքարում ենք անտեսանելի թշնամու դեմ»,- ասաց նա։
Կորոնավիրուսի պանդեմիան՝ ասես պատերզամական գոտի
Երբ համաճարակը հասավ Իտալիա, իրավիճակն անհաղթահարելի էր թվում։ Ոչ ոք չէր սպասում այդ ծավալի հիվանդացություն այդքան կարճ ժամանակահատվածում, դեպքերը շատ արագ զարգացան, ու հիվանդանոցային համակարգը հանկարծակիի եկավ։ Հենց այդ պահից սկսած՝ բոլորը համախմբվեցին ընդհանուր գործի շուրջ։
Շատերի, ներառյալ՝ իմ կարծիքով, Իտալիան ներկա իրավիճակում պատերզամական գոտի է, որտեղ անհրաժեշտ է մոբիլիզացնել բոլոր միջոցներն ու ուժերը։ Տարբեր բուժհաստատություններում իրավիճակը խիստ տարբեր է։
Օրինակ՝ մի բան է Բերգամոյի Giovanni XXIII հիվանդանոցը, մեկ այլ՝ Ջենովայում կայանած MV Splendid զբոսանավը, որն այժմ որպես հիվանդանոց է ծառայում։
Ինչ ուզում է լինի՝ կարեկցանքն ամենակարևորն է
Իտալիաական Բերգամո քաղաքում ամենաշատ դեպքերն ու մահերն են գրանցվել։ Տեղի հիվանդանոցում մեծ թվով մարդիկ են հոսպիտալացված, ովքեր ինտենսիվ թերապիայի կարիք ունեն։ Այստեղ պալատներում ու ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում արդեն տեղ չկա, ու այդ պատճառով որոշ հաստատված հիվանդների միջանցքներում են տեղավորում։ Բայց ինչ էլ լինի՝ կարեկցանքն ամենակարևորն է։
Հիվանդներին լուսանկարելիս փորձում եմ նրանց հնարավորինս անճանաչելի ֆիքսել, կամ հրապարակումից առաջ փակում եմ նրանց դեմքերը, եթե տեսնում եմ, որ հարազատները կարող են ճանաչել։ Հարցը միայն օրենքը չէ, հարցը նախևառաջ կարեկցանքն է։ Երբ տեսախցիկն ուղղում ես դեպի տառապողն ու խոցելին, ուզում ես կարեկցանք դնել գործիդ մեջ։
Իսկ Ջենովայի նավը լրիվ այլ պատմություն է։ Սա առաջին նավն էր, որը դարձրին «լողացող հիվանդանոց», ու դրանից հետո աշխարհի շատ երկրներ հետևեցին այս օրինակին։ Քանի որ նավախցերը փոքր են, շատ ծանր հիվանդներին չեն կարող այստեղ բերել։ Խցերում, օրինակ, հատուկ շնչառական սարքեր չեն տեղավորվում, բայց ընդհանուր առմամբ նավը հարմարեցրել ու հնարավորինս մոտեցրել են հիվանդանոցային պայմաններին, հատկապես՝ օդափոխության համակարգն են համապատասխանեցրել։ Պացիենտները, իհարկե, սիմպտոմներ ունեն, բայց նրանք բոլորը կարողանում են քայլել։
Կոնկրետ նավի պարագայում ամենահետաքրքիր պահը թերևս բուժանձնակազմն է, որովհետև նրանց հավաքել են քաղաքի տարբեր բուժհաստատություններից ու կենտրոններից, ու նրանցից ոչ մեկը մյուսի հետ չի աշխատել։ Իրականում շատ գեղեցիկ էր տեսնել, թե ինչպես երբևէ միասին չաշխատած մարդիկ համախմբվում են գաղափարի ու գործի շուրջ, և ջանք չեն խնայում կյանքեր փրկելու ու մարդկանց առողջացնելու համար։
Կյանքը վիրուսից առաջ ու հետո
Լուսանկարել եմ գրեթե ամբողջ ընթացքը՝ հոսպիտալացում, բուժում, անձնակազմի ու տարածքի ախտահանում, առայժմ մահվան ականատես չեմ եղել։
Ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում պացիենտները բարձր ճնշման թթվածնային դիմակներով են, հաճախ՝ հանգստացնող միջոցների ազդեցության տակ կամ անգիտակից։ Ու նույնիսկ եթե արթուն են, մեծ ջանքեր են գործադրում շնչելու համար, ուստի նրանց հետ խոսել հնարավոր չէ։
Բայց հիմա շփվում եմ բուժված ու դուրս գրվածների հետ, բազմաթիվ պատմություններ եմ հավաքել․ նրանք անցել են դժոխքի միջով ու հաղթահարել խեղդվելու սարսափելի զգացողությունը։ Գիտեք՝ մահվան դռանը հասնելն ու հետ գալը նոր իմաստ է տալիս կյանքին, ստիպում է ապագային այլ կերպ նայել։
Դասեր առաջնագծից՝ Էբոլայից մինչև Covid-19
2019-ի ապրիլին երեք շաբաթ անցկացրի Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, որտեղ Էբոլայի բռնկումն էի լուսաբանում։ Այդ ժամանակից ի վեր լավ տեղեկացված եմ անվտանգության կանոններին, չնայած պարտադիր կրում եմ պաշտպանիչ հագուստ։ Երբ այդքան մոտիկից շփվում ես հիվանդների հետ, դառնում ես բժշկի պես։ Ու քանի որ նման առաջին փորձը չէ, բացարձակ վախեր չունեմ։ Գիտեք՝ ինչ-որ առումով կոնֆլիկտ ու պատերազմ լուսաբանելուց էլ բարդ է։ Սա անտեսանելի թշնամի է, պայքարում ես մի բանի դեմ, որը չգիտես՝ որ կողմից կգա։ Պատերազմի ժամանակ գոնե գիտես՝ կոնկրետ ով է հարձակվում և ում վրա։
Բացի այն, որ երկու համաճարակն իրարից խիստ տարբեր են, կա նաև իմ՝ իտալացի լինելու պահը։ Երբ Կոնգոյից վերադարձա Իտալիա, կարող էի թոթափել այդ ծանրությունը, մի փոքր թեթևանալ։ Այսօր այդ հնարավորությունը չունեմ՝ ամեն ինչ տեղի է ունենում, կարելի է ասել, տանս մեջ, ինչը, իհարկե, ավելի ծանր է։
Սերջո Ռամաձոտտին լուսաբանել է մեր օրերի ամենաբարդ կոնֆլիկտները՝ ներառյալ Իրաքում, Աֆղանստանում, Սոմալիում, Լիբիայում, Սուդանում, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր ծայրերում մոլեգնող համաճարակները։ Տասնամյակների կարիերայի ընթացքում գրել ու հրատարակել է տասնյակ գրքեր, համահիմնադրել է Parallelozeroֆոտոգործակալությունը։։

Since the beginning of the outbreak, Sergio has been reporting on the situation in Lombardy, the worst-hit region in the country, capturing those affected by the virus, and the tireless dedication of healthcare professionals who are doing their best to fight the spread of the disease.
In a phone interview with PanARMENIAN.Net, Sergio described today’s Italy as a war zone where all efforts are mobilized to combat the pandemic: "But no matter what, compassion is key."
Life-saving refusal to be overwhelmed
When the outbreak first exploded in Italy, the gravity of the situation was overwhelming.
“No one was expecting so many infections in such a short period of time. The events unfolded very quickly, and the health system was caught off guard,” he said.
“Ever since, though, every single person has come together for the common cause, and that’s why many people, myself included, describe the country as a war zone. I live and work in Lombardy where the outbreak has been raging right from the beginning.”
Among the medical centers and facilities he visited to capture the treatment of patients diagnosed with Covid-19 were the Giovanni XXIII Bergamo Hospital and MV Splendid, a cruise ship in Genova, which has been converted into a hospital.
Compassion is key, no matter what
Bergamo is the city with the highest incidence of infections and coronavirus deaths in Italy. The hospital Sergio visited accommodates a huge number of people who are in a desperate need for intensive care. The facility is overcrowded, wards and intensive therapy units are full of patients, so many of them have to be placed and taken care of in the corridors.
“What I do is try to photograph them in the most unrecognizable way, and if there is a chance they might be recognized by some family members, which is very likely, I take all the precautions and pixelate their faces before publication. It’s not just a matter of law, but also a matter of compassion. The basic moral rule states that when you point your camera at somebody who is suffering or is in a vulnerable position, you want to show compassion and photograph them the right way,” Sergio explains.
“The Genova ship is a whole different story though. The cabins that are currently being used as wards and accommodate one patient each, are small, which means they can’t fit ventilators or much else into the rooms. So the ship houses patients who can actually walk and are not in a critical condition,” he said.
MV Splendid was the first ship ever to be converted into a “floating hospital” but other countries were quick to follow suit. The space was completely modified, and ventilation was revamped to make the cabins more suitable for taking care of patients. The interesting part about the ferry is that the medical personnel were assembled from a number of hospitals and facilities operating in the city.
“It was heartwarming and beautiful to see all those people with different backgrounds, who had never worked together before, come together to save lives and help others,” Sergio said.
There is life after coronavirus
The photographer has been able to capture the entire process from the patients’ admission to the facilities to their treatment, and is now in touch with some of the survivors who, of course, have a lot to tell.
“In an intensive care ward, patients are wearing high-pressure oxygen masks, they are often sedated and unconscious, so they can’t really talk. And even when they are awake, they are gasping for air. But now I am collecting a lot of stories from patients these days, basically through talking to survivors, to people who have been through hell, through the horrible sense of suffocation, who had to grasp for air in order to survive. They are alive, they are back home, and I am talking to all these people right now. The stories are powerful of course, as the near-death experience gives you a new mindfulness and makes you evaluate life and look into your future in a completely different way,” he explained.
Frontline lessons: From Ebola to Covid-19
In April 2019, Sergio spent three weeks in the Democratic Republic of Congo, West Africa, where he was reporting on the outbreak of Ebola. The photojournalist is of course well aware of all the safety measures and procedures necessary for avoiding contracting the virus today. In Italy too, he is wearing personal protective equipment when working in hospitals.
“This is not the first time I am working in such conditions, and epidemics are in a sense more dangerous than conflicts and wars, because you clearly see who you are fighting in a war, whereas a virus is an invisible enemy,” he said.
“I was covering Ebola in West Africa and could shake off that weight once I returned to Italy. This time is different. I am already at home, which is making things harder.”
Sergio Ramazzotti is an award-winning photojournalist who has been covering some of the world’s most complex conflicts, including the ones in Iraq, Afghanistan, Somalia, Libya, Sudan, as well as epidemics raging in the various parts of the world. He has authored numerous books throughout a career spanning decades, and has co-founded the photo agency Parallelozero.