Հայաստանը մամուլի ազատության ցուցանիշով 180 երկրի շարքում 61-րդն է՝ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության «Մամուլի ազատությունն աշխարհում 2020» զեկույցում, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության «Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցիչ 2019» զեկույցում ՀՀ-ն 19 կետով բարելավել էր իր դիրքը՝ 80-րդից հայտնվելով 61-րդ տեղում:
Ըստ զեկույցի` Հայաստանում ԶԼՄ-ների բազմությունը մեծացել է, սակայն հեղափոխությունից հետո կառավարությանը չի հաջողվել նվազեցնել մամուլի բևեռացումը: ՀՀ-ում հեռուստաընկերությունների խմբագրական քաղաքականությունը համապատասխանում է դրանց սեփականատերերի շահերին:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանում մտահոգիչ հանգամանք է ապատեղեկատվության դեմ պայքարում անվտանգության ծառայությունների մասնակցության փաստը: Սակայն հետաքննող լրագրությունը երկրում ծաղկում է ինտերնետում, որը մեծ դեր է կատարում կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Ըստ զեկույցի՝ եկող տասնամյակը լինելու է լրագրության ապագայի համար որոշիչ, քանի որ կորանավիրուսը լրացնում է աշխարհում առկա մյուս ճգնաժամերը: Նշվում է, որ այժմ հստակ կապ է նկատվում մամուլի ազատությունը ճնշելու և կորոնավիրուսի դեմ իրագործվող գործողությունների միջև, երբ մի շարք երկրներում մեծ գրաքննության է ենթարկվում վիրուսի հետ կապված տեղեկատվությունը, երբ համաճարակի շուրջ պարզաբանումներ կատարելու համար իրենց երկրներից հեռացնում են միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների:
Չորրորդ տարին անընդմեջ Նորվեգիան շարունակում է գլխավորել մամուլի ազատության սանդղակը, որին հետևում է Ֆինլանդիան, Դանիան երրորդ տեղում է, Շվեդիան` չորրորդ:

Международная правозащитная организация «Репортеры без границ» обнародовала свой ежегодный доклад свободы прессы (World Press Freedom Index 2020), согласно которому Армения в рейтинге из 180 стран уже второй год подряд занимает 61 место.
Авторы доклада в целом позитивно оценивают атмосферу в информационном поле Армении, отмечая, что оно «разнообразное, но все еще не независимое».
«Разнообразие СМИ в стране расцветает, однако правительство, сформированное после «бархатной революции» в Армении 2018 года, не смогло ослабить поляризацию в информационном поле. Редакционная политика основных телеканалов совпадает с интересами их владельцев. Еще многое предстоит сделать для достижения независимости журналистов и прозрачности вокруг владения средствами массовой информации», – говорится в докладе.
Авторы выражают обеспокоенность по поводу судебных процессов против журналистов, а также некоторой несоразмерности в борьбе с фейковыми новостями. «Привлечение служб безопасности в борьбе с дезинформацией, за чем следуют аресты некоторых пользователей социальных сетей, а также попытки принимать законы, касающиеся данной сферы, без предварительного обсуждения с гражданским обществом и журналистами, также вызывают тревогу», – отмечается в докладе.
Грузия занимает в списке 60-е место, Азербайджан – 168-е. По сравнению с 2019 годом Азербайджан опустился еще на две строчки.