Ապրիլի 24-ին կառավարությունը բոլորի անունից 105,000 ծաղիկ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ծիծեռնակարբերդի հուշահամալիրում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է պարետ Տիգրան Ավինյանը։
Նա նշել է, որ ապրիլյան այս օրերին ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար կիրառվող առողջապահական սահմանափակումները ստիպում են նոր միջոց գտնել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու համար։
«Այս տարի մնում ենք տանը և չենք այցելում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, բայց մեր խորհրդանշական ներկայությունը ապահովելու համար կատարում ենք հետևյալ քայլերը:
Ապրիլի 23-ին՝ ժամը 21:00, եկեղացական զանգերի ղողանջի ներքո մարում ենք Երևանի և մարզերի հրապարակների, փողոցների լույսերը: Կոչ եմ անում մարել նաև Ձեր բնակարանների լույսերը ու պատուհանի մոտ միացնել հեռախոսների լապտերների լույսը: Այս գործողությունն իր խորհրդանշական արձագանքը կստանա Ծիծեռնակաբերդից, որին կարող եք հետևել Հանրայինի ուղիղ եթերով կամ հայացքները սևռելով դեպի հուշահամալիր:
Ապրիլի 24-ին մեր բոլորի անունից կառավարությունը 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Նույն օրը ժամը 08:00-ից սկսած, քաղաքացիները կարող են հաղորդագրություն ուղարկել 1915 կարճ համարին Հայաստանից, և 0037433191500 համարին արտասահմանից՝ հաստատելու իրենց հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին: Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուներին», – ասվում է գրառման մեջ։
Մինչև ապրիլի 25-ը ժամը 23:59-ը ներառյալ անվտանգության և կազմակերպչական նկատառումներից ելնելով ոստիկանությունը փակելու է դեպի Ծիծեռնակաբերդ մուտքը:

Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said on Wednesday, April 22 that the government will lay 105,000 flowers at the Genocide memorial on behalf of Armenians worldwide on April 24.
Avinyan’s statement came a day after government chief of staff Eduard Aghajanyan said that the entrance to the memorial in Yerevan will be closed on April 24 for security reasons.
Thousands of people from Armenia and abroad visit the memorial each year to pay tribute to the memory of the victims of the Genocide. The tradition will be interrupted this year given the rapidly spreading coronavirus pandemic in the world.
Avinyan urged people to stay at home and join the government’s program of commemorative events, which includes switching off the lights at 9pm on April 24 when all the city lights in Yerevan and the provincial capitals will be turned off; flashing the lights from their phone cameras through windows and follow the response from Tsitsernakaberd, the hill on which the memorial is situated; sending messages with their names to the numbers 1915 (from Armenia) and 0037433191500 (from abroad), so that all those names will be projected on the walls of the memorial.