Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշում է Կոստանդնուպոլսի 600 հայ մտավորականի սպանդը, որը սկիզբ դրեց ցեղասպանությանը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղած նամակում գրել է Ֆրանսիայի ղեկավար Էմանուել Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ։
«Անցյալ տարի իմ երկիրը, համաձայն իմ ստանձնած հանձնառության, Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Խստորեն հարգելով ներկա առողջապահական վիճակի թելադրած հրահանգները՝ ես որոշել եմ, որ այս տարի նույնպես այդ օրը պետք է նշվի՝ Փարիզում, սեղմ արարողությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության անդամների ներկայությամբ»,- գրել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ կորոնավիրուսի համավարակը բոլորին պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ, և ինքը համոզված է, որ Ֆրանսիան ու Հայաստանը համատեղ կգործեն միջազգային շրջանակում՝ ի նպաստ առավել արդյունավետ բազմակողմանիության և նորահաստատ համերաշխության:
Մակրոնը նշել է, որ ինչպիսին էլ լինեն դժվարությունները, հայերը կարող են հույս դնել Ֆրանսիայի բարեկամության վրա:

France is committed to protecting the memory of the victims of the Armenian Genocide and fighting against denial, President Emmanuel Macron said in a letter he sent to Armenian President Armen Sarkissian on Friday, April 24.
“On April 24, France is commemorating the massacre of 600 Armenian intellectuals in Constantinople, which marked the beginning of the Genocide. Today, more than ever before, France is committed to protecting the memory of the victims, fighting against denial, and learning a lesson from the tragic pages of history," Macron said in his letter.
“Last year, my country declared April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day. Given the current health crisis, I have decided that this year too the day will be marked in Paris with a brief ceremony attended by members of the French government."