Կիպրոսն աջակցում է միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանության ճանաչմանն ու հարգում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է երկրի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը։
«Այսօր լրանում է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Կիպրոսը հիշում է այս նողկալի ոճրագործության զոհերին և հարգանքի տուրք մատուցում նրանց՝ աջակցելով միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերին»,- գրել է Անաստասիադեսը:
Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ընդունել է 2015-ին։ Երկրի նախագահ Անաստասիադեսը ՀՀ-ում մասնակցել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին։

President of Cyprus Nicos Anastasiades has said that his country will always support the efforts for the recognition of the Armenian Genocide.
"Today marks the 105th anniversary of the Armenian Genocide perpetuated by the Ottoman empire," Anastasiades tweeted on Friday, April 24, as the world is commemorating the 105th anniversary of the Genocide.
"Cyprus remembers the victims of this abhorrent crime and honours them by supporting the efforts for the recognition of the Genocide by the international community."