Ապրիլին Ռուսաստանից մոտ 1500 մարդ է վերադարձել Հայաստան 7 չվերթով, սակայն ավելի քան 2000 ՀՀ քաղաքացի շարունակում է մնալ հերթագրված։ Այդ մասին դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը։
«Հերթագրվածները ազգականների/հարազատների մոտ կամ դեսպանության կողմից տրամադրված կացարաններում սպասում են մեկնելու հերթին․․․ Վստահեցնում եմ, որ ՀՀ Պարետատան, ԱԳՆ-ի և մեր անմիջական ուշադրության կենտրոնում շարունակում է գտնվել մեր քաղաքացիների վերադարձի ապահովման հարցը։ Բայցև, պետք է նկատի ունենալ, որ այն կապված է մի շարք խնդիրների հետ՝ պայմանավորված աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման և մեր երկրում Ձեր իսկ ընդունման հնարավորությունների հետ։
Թախանձագին խնդրում եմ մինչև հատուկ կարանտինային ռեժիմի ավարտը զերծ մնալ հասարակական վայրերում, մասնավորապես՝ օդանավակայանում հավաքվելու միտումից, քանի որ դա խախտում է ՌԴ գործող օրենսդրությունը, ներկայումս սահմանված կարգը և կարող է դառնալ լուրջ իրավախախտումների պատճառ, այդ թվում՝ քրեական»,-ասվում է գրառման մեջ։
Դեսպանը նաև հավաստիացրել է, որ մինչև հայրենիք մեկնելը ՀՀ որևէ քաղաքացի չի մնա անօթևան Ռուսաստանի տարածքում։
Ապրիլի 6-ին, 7-ին և 12-ին երեք չվերթով իրականացվել է Մոսկվայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը։ Ապրիլի 19-ին և 20-ին օրը երկու չվերթ է իրականացվել Կրասնոդարից և Դոնի Ռոստովից: Ապրիլի 22-ին ևս մեկ թռիչք է եղել Մոսկվայից, իսկ ապրիլի 23-ին՝ Սանկտ Պետերբուրգ-Մոսկվա-Երևան չվեթրն է իրականացվել։

24 Апрель 2020 - 12:26 AMT
В апреле было организовано 7 чартерных рейсов из РФ в Армению для 1500 граждан РА, однако более 2 тысяч граждан Армении записаны в очередь и ждут вылета у родственников или или гостиницах, предоставленных посольством РА. Об этом заявил посол Армении в РФ Вардан Тоганян.
«Заверяю, что в центре внимания комендатуры РА, МИД и посольства продолжает находиться вопрос обеспечения возвращения наших граждан. Но надо иметь в виду, что это связано с рядом проблем, являющихся следствием эпидемии коронавируса в мире и возможностями нашей страны принять вас», – отметил посол.
Он попросил соотечественников воздержаться от сборов в общественных местах, в частности, в аэропорту до завершения специального карантинного режима, «поскольку это нарушает действующее законодательство РФ и установленный в настоящее время порядок и может рассматриваться как серьезное правонарушение, в том числе уголовное».
«Со всей ответственностью вновь заверяю, что до отъезда на родину ни один гражданин РА не останется без крова на территории Российской Федерации»,- отметил Тоганян.
Чартерные рейсы из РФ в Армению состоялись 6, 7, 12 апреля, а также 19, 20 и 22 апреля. Информацию о предстоящих рейсах и списках ожидания можно получить на сайте и страницах посольства в соц.сетях.